“Gündökümü”, “Günlerin Tortusu” ve “Yazılı Günler” adlı eserlerin yazarı kimdir?

Hadi ipucu sorusu yayınlandı. Edebiyat dünyasına hakim olanlar bu akşamki ipucu sorusunu kolaylıkla yanıtlayabilecek. Rakiplerinden bir adım önde olabilmek isteyenler Hadi ipucu sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki "Gündökümü", "Günlerin Tortusu" ve "Yazılı Günler" adlı eserlerin yazarı kimdir?

“Gündökümü”, “Günlerin Tortusu” ve “Yazılı Günler” adlı eserlerin yazarı kimdir?

Hadi bu akşam 20.30’da! Bugün ipucu kendine has üslubu ve özgünlüğüyle Türk öykücülüğünün en önemli isimlerinden biri haline gelmeyi başarmış bir yazardan geliyor. Peki “Gündökümü”, “Günlerin Tortusu” ve “Yazılı Günler” adlı eserlerin sahibi kimdir? İşte 22 Nisan Hadi ipucu sorusunun yanıtı…

22 NİSAN HADİ İPUCU SORUSU

CEVAP: TOMRİS UYAR

TOMRİS UYAR’IN HAYATI

Tomris Uyar (15 Mart 1941 – 4 Temmuz 2003)[1] Türk öykü yazarı ve çevirmen. İngiliz Kız Ortaokulu’nda, şimdiki adı Robert Kolej olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde eğitim gördü (1961). İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne bağlı Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi (1963).

Cemal Süreya ve Ülkü Tamer ile beraber Papirüs dergisi kurucularından olan Uyar'ın deneme, eleştiri ve kitap tanıtma yazıları Yeni Dergi, Soyut, Varlık gibi dergilerde yayımlandı. On öykü derlemesinden Yürekte Bukağı ile 1979, Yaza Yolculuk ile 1986 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazandı. 60'ı aşkın çevirisi kitaplaşan Uyar'ın günlükleri, “Gündökümü” genel başlığı altında, yayımlandı. Yürekte Bukağı ve Yaza Yolculuk öykü kitapları ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı aldı.

İlk evliliğini şair Ülkü Tamer ile yapan Tomris Uyar’ın evliliği Eylül isimli kızlarının sütten boğulması üzerine son bulmuştur.

Tomris Uyar, şair Turgut Uyar ile evlidir ve Hayri Turgut Uyar isimli, İTÜ’de öğretim görevlisi bir oğulları vardır. 2003 yılında kanser nedeniyle vefat eden yazarın kabri Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır.