Sözcü Plus Giriş

Gürün: Turizm Bakanlığı elini taşın altına koysun

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kentin yerleşik bir milyon civarında nüfusu olmasına rağmen turizm sezonunda nüfusun üç katına çıktığını hatırlattı. Kentin altyapısının turizm sezonundaki nüfusa göre planlandığını ancak belediye kaynaklarının bunu hayata geçirmek için yetersiz olduğunu vurgulayan Gürün, Turizm Bakanlığı’na alt çalışmalarına destek olması için çağrıda bulundu. Gürün ayrıca, turizm firmalarının merkezlerinin genelde İstanbul'da olması nedeniyle bu firmaların kentte yarattıkları KDV'den yararlanamadıklarını kaydetti ve "Biz de Turizm Bakanlığı'na dedik ki altına ek beyanname verelim Muğla’da üretilen Antalya’da üretilen İstanbul’da üretilen ayrı ayrı değerlendirilsin" dedi. 

12:11 -
Gürün: Turizm Bakanlığı elini taşın altına koysun

Halil EĞRİBOYUN/Muğla

31 Mart yerel seçimlerinde yeniden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Osman Gürün, gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıda Muğla’nın alt yapı sorunlarına değinen Gürün, çalışmaların tamamlanması için 5 milyar liraya ihtiyaç duyulduğunu, bunun 1 milyar lirasını kredi olarak Dünya Bankası'ndan sağlandığını söyledi.

SEZONDA NÜFUS 3 KATINA ÇIKIYOR

Muğla'nın turizm bölgesi olması nedeniyle değişken bir nüfusa sahip olduğunu hatırlatan Gürün, “Muğla’nın yerleşik 1 milyon nüfusu olması karşın, turizm sezonunda 3-4 milyon insan yaşıyor. Alt yapı çalışmalarını, 1 milyon kişiye göre değil, 3-4 milyon insana göre planlamak zorundayız. Yerel yönetim bütçelerinin borçlandırılmasıyla altyapı çalışmaları tamamlanamaz. Turizm Bakanlığı'nın da turizm bölgesi olan bu alanlarda görev alması, alt yapıyla ilgili büyük yatırımların altına imza atması gerekiyor.” dedi.

MUĞLA’DA ÜRETİLEN KDV MUĞLA’DA KALSIN

Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak turizmden çok önemli bir vergi geliri elde edemediklerini ifade eden Gürün, “İlçe belediyeleri reklam giderleri olarak bir takım harçlar alıyor. Büyükşehir Belediyesi buradan elde edilen vergilerin yüzde 6’sını alıyor. Vergilerin çoğu İstanbul'a gidiyor. Çünkü büyük şirketlerin merkezleri İstanbul’da. Burada ürettikleri KDV direk oraya gidiyor. Biz de Turizm Bakanlığı’na dedik ki altına ek beyanname verelim Muğla'da üretilen Antalya'da üretilen İstanbul'da üretilen ayrı ayrı değerlendirilsin. Biz bunu önerdik.” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NA GEÇMİŞ OLSUN DİLEĞİ

Başkan Gürün, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Ankara-Çubuk'ta yapılan linç girişimiyle ilgili düşüncesini de gündeme getirdi. Gürün, “Şehidimizin cenazesinde CHP Genel Başkanı'mıza yapılan saldırı sadece Sayın Kılıçdaroğlu'na yapılmadı. Ülkemizin demokrasisine, huzuruna yapılan bir saldırıdır. Ben kendisini takdirle karşılıyor ve teşekkür ediyorum çünkü bu saldırıdan sonra itidalini koruyarak ülkenin huzura kavuşması ve karışıklığa uğramaması için çok sakin ve vakur davrandı. Hepimizin şehidinin cenazesine o katılır, bu katılır, bunu yasaklıyorum deme hakkına kimse sahip değil. Genel Başkanımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more