Sözcü Plus Giriş

Hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak? Diyanet hac kuraları çekimini ne zaman yapacak?

Hacı adayları hac başvurularını Diyanet İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden tamamladı. Şimdi ise hav kuralarının çekileceği tarihi bekliyorlar. Peki hac kura çekimi ne zaman yapılacak?

09:03 -
Hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak? Diyanet hac kuraları çekimini ne zaman yapacak?

Hac kura çekimlerinin ardından hacca gitmeye hak kazanacaklar belirlenecek. Hac kuraları 2020 yılında başında çekilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı hac kura sonuçlarının 9 Ocak 2020 Perşembe günü belli olacağını duyurdu.

HAC KURASI NE ZAMAN?

2020 yılı hac kurası, 9 Ocak 2020’de çekilecek.

HAC KİMLERE FARZDIR?

Erkek veya kadın olsun, haccın şartlarını taşıyan her Müslümana hac ömründe bir defa farzdır. Bir Müslümana haccın farz olması için; akıllı, erginlik çağına ulaşmış, hür, hac için yeterli malî imkâna sahip ve bu ibadeti yerine getirecek vakte erişmiş olması şarttır. Bu şartlardan birini taşımayan kimseye hac farz olmaz.

Üzerine hac ibadeti farz olan Müslüman, bir an önce bu görevi yerine getirmelidir.

Peygamber Efendimiz (aleyhisselam) Abbas’dan (R.A.) rivayete göre şöyle buyurmuştur:

“Farz haccı yapmakta acele ediniz. Çünkü sizden hiçbiriniz ileride başına neler gelebilir, bilemez.”

Yine Efendimiz’in şu hadisi şerifi hac ibadetini yerine getirmekte acele edilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Abdullah b. Abbas’dan (R.A.) rivayete göre Hz. Peygamber Efendimiz

“Hacca gitmek isteyen kimse acele etsin! Geriye bırakmasın! Çünkü zaman geçtikçe kişi hasta olabilir. Servetini, parasını, bineğini yitirebilir, yahut başka bir ihtiyacı da ortaya çıkabilir.” buyurmuştur.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more