Sözcü Plus Giriş

Hadi 12:30 ipucu sorusu: İsmail Dümbüllü ile eşleşmiş, orta oyununda saf ve ahmak uşak karakterinin adı nedir? (5 Şubat)

Hadi ipucu sorusu ve cevabı belli oldu. Hadi'nin 5 Şubat 12:30 yarışmasında İsmail Dümbüllü ile eşleşmiş bir orta oyunu karakteriyle alakalı. Orta oyununda çoğu kez saf ve ahmak uşak rolünde oynayan komik karakterin adı nedir? ipucu sorusu oldu. Peki orta oyununda saf ve ahmak uşak karakterinin adı nedir? İşte Hadi ipucu sorusunun cevabı...

11:56 -
Hadi 12:30 ipucu sorusu: İsmail Dümbüllü ile eşleşmiş, orta oyununda saf ve ahmak uşak karakterinin adı nedir? (5 Şubat)

Hadi bugün öğlen iki yarışma ile takipçilerinin karşısına çıktı. İkinci Hadi yarışmasının yani 12:30 yarışmasının ipucu ssorusu belirlendi. Hadi sosyal medya hesabından ipucu sorusunu paylaştı. Orta oyununda saf ve ahmak uşak karakterinin adı nedir? sorusu ipucu oldu. İşte yanıtı…

ORTA OYUNUNDA SAF VE AHMAK UŞAK KARAKTERİNİN ADI NEDİR?

Cevap: İbiş
hadi

ORTA OYUNU NEDİR?

Orta oyunu, ana karakterleri Kavuklu ve Pişekar olan, açık alanda halkın ortasında oynanan müzikli ve danslı Türk halk tiyatro oyunu.

Halk Tuluat Tiyatrosu olarak da bilinen Orta oyunu metinsiz, doğaçlamaya dayalı bir oyundur. Ustadan çırağa intikal ederek gelen konular tekrarlanır. Bir gölge oyunu olan Karagöz'ün canlandırılması olarak kabul edilmiştir. Toplumun ve çevresinin sorunlarını yansıtan oyun, eleştiriden komediye yönelir. Dekor ve kostüm en aza indirilmiştir. Batı etkisinde bir tiyatro anlayışının benimsenmesi sonucu önemini kaybeden orta oyunu, İsmail Dümbüllü'nün 1973'te ölümüyle son temsilcisini de kaybetmiştir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more