Bir yılı 4 mevsime, bir haftayı 7 güne bölen, bir saati 60 dakikaya, 1 dakikayı da 60 saniyeye bölmeyi başaran uygarlık hangisidir?

Hadi ipucu sorusu yayılandı. Ailece Hadi 19.30'da yayınlanıyor. Sorulara doğru yanıtları vererek ödülü kazanmak isteyenler ipucu sorusu sayesinde rakiplerinden bir adım önde olmayı başarıyor. Peki bir yılı 4 mevsime, bir haftayı 7 güne bölen, bir saati 60 dakikaya, 1 dakikayı da 60 saniyeye bölmeyi başaran uygarlık hangisidir?

Bir yılı 4 mevsime, bir haftayı 7 güne bölen, bir saati 60 dakikaya, 1 dakikayı da 60 saniyeye bölmeyi başaran uygarlık hangisidir?

Ailece hadi bugün 19.30'da! Bugünkü ipucu sorusu ilk çağ uygarlıklarının bilim ve teknolojiye katkıları hakkında. M.Ö. 3.-2. bin yıllarda, Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan Mezopotamya adı verilen bölgede yaşayan bir medeniyet hakkında bir ipucu sorusu geliyor. Bir yılı 4 mevsime, bir haftayı 7 güne bölen, bir saati 60 dakikaya, 1 dakikayı da 60 saniyeye bölmeyi başaran uygarlık hangisidir?

19.30 AİLECE HADİ İPUCU SORUSU

CEVAP: BABİLLER

Babil, Mezopotamya’da adını aldığı Babil kenti etrafında MÖ 1894 yılında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil’in merkezi bugünkü Irak’ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Kuzey Babil Devleti ise, Şırnak ilinin İdil ilçesi güneyinde Babil köyünde kurulmuştur.