Sözcü Plus Giriş

11 Mart Hadi ipucu geldi! Ampulü bulan ABD’li mucit kim? İşte Hadi ipucunun cevabı

Hadi ipucu sorusu yayınlandı ve Hadi oyunu tutkunları merakla Hadi ipucu sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Severek oynanan Hadi yarışmasında 11 Mart tarihli ipucu sorusu bir mucit hakkında seçildi. Ampulü bulan Amerikalı mucidin sorulduğu Hadi ipucu sorusunun cevabı şu şekilde...

11:40 -
11 Mart Hadi ipucu geldi! Ampulü bulan ABD’li mucit kim? İşte Hadi ipucunun cevabı

Hadi ipucu sorusu yayınlandı ve merakla cevabı araştırılıyor. Hadi ipucu sorusu bugün bir mucit ile ilgili. 11 Mart tarihli Hadi ipucu sorusunda 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkilemiş Amerikalı bir mucit soruldu. Ampulü kim buldu? İşte Hadi ipucu sorusu cevabı…

HADİ İPUCU SORUSU 11 MART: EDİSON KİMDİR?

Thomas Alva Edison (d. 11 Şubat 1847 – ö. 18 Ekim 1931), 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Bazı icatları tamamen orijinal olmakla birlikte eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce işçiye aittir. Yine de Edison elinde bulundurduğu onun adını taşıyan Amerikan patentiyle tarihteki en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak nitelendirilir. Patentlerinin çoğu Amerika’nın haricinde Almanya, Fransa ve İngiltere onaylarına da sahiptir.

edison sözcü ile ilgili görsel sonucu

EN BÜYÜK BULUŞU AMPUL

1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880'de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşalttı; çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi'ni kurdular.

1883’te hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

Son güncelleme: 11:57 11.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more