Sözcü Plus Giriş

Günün Hadi ipucu sorusu: Avrupa Leylek Köyü nerede? İşte Hadi 15 Mart ipucu sorusu!

Hadi ipucu sorusu bugün leyleklerle ilgili. Hadi'de verilen ipucu sorusunun cevabı merak konusu oldu. Hadi ipucu "Bugünkü ipucumuz Uluabat Gölü'nün kenarında yer alan şirin bir köy hakkında sevgili hadiciler. Burası Türkiye'de leylek gözlemi yapılan ilk ve tek köy olduğu için 2011 yılında Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından Avrupa Leylek Köyü seçilmiş. Bu köyün hangi illimize bağlı olduğuna dair bir bilginiz var mı?" cümlesiyle verildi. İşte cevabı...

09:58 -
Günün Hadi ipucu sorusu: Avrupa Leylek Köyü nerede? İşte Hadi 15 Mart ipucu sorusu!

Hadi’de günün ipucu sorusunun yayınlanmasıyla Hadi oyunu oyuncuları ipucu cevabını araştırmaya başladı. Günün Hadi ipucu sorusunda Türkiye’deki leyleklerle ilgili bir soru soruldu. İşte Hadi ipucu sorusunun cevabı ve detaylar…

leylek sözcü ile ilgili görsel sonucu

HADİ İPUCU SORUSU CEVABI: AVRUPA LEYLEK KÖYÜ NEREDE?

Eskikaraağaç /Bursa

ESKİKARAAĞAÇ HAKKINDA

Asıl adı Eskikaraağaç olan ve 2011'de Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından Avrupa Leylek Köyü seçilen köy, Bursa merkeze sadece 44 km uzaklıktadır. Son yıllarda Bursa'nın gözde adreslerinden olan Gölyazı'nın yanı başında bulunuyor Avrupa'daki leylek köyleri ağının Türkiye'deki tek temsilcisidir.

Yılda 30-40 leyleği misafir eden köyde ve Uluabat Gölü civarında yapılan çalışmalarla insan etkisine dayalı leylek ölümlerinin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Köye gelen tüm leylek aileleri ve sayıları gözlem evi içerisinde oluşturulan sistemde kayıt altında tutuluyor. Ayrıca gözlem evi içerisinde kameralarla yaban hayatın ve kaçak avcıların izlendiği bir sistemin yanında toplantı salonu ve küçük bir müze de bulunuyor. Müzenin içerisinde bölgede yaşayan farklı türdeki kuşları inceleme ve türler hakkında bilgi alma fırsatınız oluyor.

Son güncelleme: 12:21 15.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more