Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu 2 Ocak 12:30: Farsça’da gökyüzü anlamına gelen kelime nedir? İşte günün Hadi ipucu sorusu…

Hadi'de günün ipucu sorusu açıklandı. Hadi'nin 2 Ocak tarihli ipucu sorusunda Farsça bir kelime soruldu. Yılın ilk öğlen Hadi'sinde "Farsçada gökyüzü anlamına gelen isim hangisidir biliyor muyuz?" ipucu sorusu verildi. İşte Hadi ipucu sorusu cevabı...

Güncellenme: 11:46, 02/01/2019
Hadi ipucu 2 Ocak 12:30: Farsça’da gökyüzü anlamına gelen kelime nedir? İşte günün Hadi ipucu sorusu…

Hadi’de günün ipucu sorusu yayınlandı ve merakla beklenen ipucu sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı. Farsça bir kelimenin sorulduğu Hadi ipucu sorusunda şaşırtıcı cevap dikkat çekti. İşte 2 Ocak tarihli Hadi ipucu olan Farsça’da gökyüzü anlamına gelen kelime nedir? sorusunun cevabı…

HADİ İPUCU SORUSU 2 OCAK: FARSÇA GÖKYÜZÜ ANLAMINA GELEN KELİME HANGİSİ?

Farsçada gökyüzü anlamına gelen isim hangisidir biliyor muyuz? Sorusuyla verilen ipucunun cevabı: ASUMAN
gokyuzu_16_9_1527063916

FARSÇA NASIL BİR DİL?

İran, Afganistan, Tacikistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan Hint-Avrupa dil ailesine mensup dildir. Hint-Avrupa dil ailesinin bir kolu olan Hint-İran dillerinin İran öbeğine bağlıdır. Antik Pers halkının konuştuğu dilden türemiştir.

Farsça ve lehçeleri İran, Afganistan ve Tacikistan’da resmî dil statüsündedir. CIA World Factbook’a göre İran, Afganistan, Tacikistan ve Özbekistan’da yaklaşık 100 milyon kişinin anadili Farsça’dır. Hindistan ve Pakistan başta olmak üzere diğer ülkelerde de bir o kadar daha kişinin bu dili konuştuğu tahmin edilmektedir. 2006 yılında UNESCO’ya Farsçayı da “Uluslararası Ana Dil” statüsündeki dillerden biri olarak seçmesi önerildi.

Farsça, yüzyıllar boyunca Orta Asya,Güney Asya ve Orta Doğu’da prestijli bir kültür dili olmuştur ve komşu ülkelerin dillerini, özellikle de Orta Asya, Kafkasya ve Anadolu’daki Türk dilleri’ni etkilemiştir. Arapça ve Mezopotamya dilleri üzerindeki etkisi ise daha azdır.

Farsça, İslam Dünyası’nın ikinci kültür dilidir. İslam klasiklerinin özellikle tasavvufla ilgili olanları bu dilde yazılmıştır. Şiirsel ve melodik ağırlığı olan bir dildir.[4] İngiliz sömürgeciliğinden beş yüz yıl önce Hindistan ve civarında ikinci dil olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı. Güney Asya’da kültür ve edebiyat dili kabul edilmişti. Moğol İmparatorluğu zamanında ise resmî dil oldu. Farsça’nın bölgedeki tarihsel etkilerinin kanıtı Hindustani, Keşmirce, Punjabi, Sindhi, Gujarati, Bengali ve hatta Telugu dilleri üzerindeki süregelen etkisinden ve bölgede İran edebiyatının hâlâ sevilmesinden anlaşılabilir. Özellikle Urduca, Farsça’nın Arapça, Türkçe ve Güney Asya’nın bölgesel dillerinin kombinasyonudur. Hindistan Moğol İmparatorluğu’nun müslüman bölgelerinde yoğun bir şekilde kullanılmıştır.

Yayınlanma Tarihi:10:36,