Sözcü Plus Giriş

Ay, Dünya ile Güneş arasına girince ne olur? 22 Şubat 12:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı!

Hadi ipucu sorusunun yayınlanmasıyla Hadi oyunu tutkunları merakla ipucu sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Hadi'de günün 12:30 yarışmasının ipucu sorusu bir gök olayından geldi. Ay, Dünya ile Güneş arasına girince ne olur biliyor muyuz? İşte ipucu sorusunun cevabı...

11:00 -
Ay, Dünya ile Güneş arasına girince ne olur? 22 Şubat 12:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı!

Hadi yarışması tutkunları Hadi’nin öğlen ipucunu beklerken Hadi’nin Instagram hesabı üzerinden ipucu sorusu yayınlandı. Hadi ipucu sorusunda bir gök olayı soruldu. ” Ay, Dünya ile Güneş arasına girince ne olur biliyor muyuz?” sorusuyla verilen ipucunun cevabı haberimizin devamında.

HADİ İPUCU CEVABI: GÜNEŞ TUTULMASI NASIL OLUR?

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay’ın yeni ay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş’in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur.

güneş tutulması sözcü ile ilgili görsel sonucu

Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır. Güneş tutulması, tam tutulma zamanı dışında asla çıplak göz ile izlenmemesi önerilir.

Son güncelleme: 11:43 22.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more