Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu sorusu 12 Haziran: Titreyen Göl Antalya’nın hangi ilçesinde?

Hadi ipucu sorusu ve yanıtı belli oldu. Hadi'nin bugün 12:30 ipucu sorusu "Titreyen Göl Antalya'nın hangi ilçesinde?" oldu. İşte 12 Haziran Hadi ipucu sorusu ve cevabı...

09:50 -
Hadi ipucu sorusu 12 Haziran: Titreyen Göl Antalya’nın hangi ilçesinde?

Hadi ipucu sorusu bugün turizm cenneti Antalya’dan geldi. 12 Haziran Çarşamba saat 12.30’da başlayacak Hadi’nin ipucu sorusu “Türkiye’nin turizm cenneti olarak sayılan Antalya’da bulunan Titreyen Göl ile ilgili sevgili hadiciler. 3000 metrekarelik bir alana sahip bu göl, en çok gezilen turistik yerlerden birisidir. Peki sizce Titreyen Göl Antalya’nın hangi ilçesinde?” oldu. İşte 12 Haziran Hadi ipucu sorusunun yanıtı…

12 HAZİRAN HADİ SORUSU VE CEVABI

Soru: Titreyen Göl Antalya’nın hangi ilçesinde?

Cevap: Manavgat

TİTREYEN GÖL HAKKINDA BİLGİ

Titreyengöl’de hem göl kenarında hem de denize kıyısı olan beş ya da dört yıldızlı, büyük oteller sıralanmış şekilde bulunuyor.
Titreyengöl, adını titrek sularından alıyor. Böyle adlandırılmasının nedeni, Manavgat Çayı’nın bir kolunun denize dökülmeden önce genişleyerek, akıntısının yavaşlaması ve böyle bir görünüm alması…

Titreyengöl’de daha çok lüks oteller bulunuyor, bu sebeple de kendi merkezinde gezecek yer olmasa da çevresinde görülebilecek birçok güzel yer var ki bunların başında Side Antik Tiyatrosu geliyor. Yaklaşık 15.000 kişilik kapasiteye sahip olan tiyatronun onarım çalışmaları devam etmektedir. Anıtsal girişin önünde küçük boyutta tiyatronun tanrısı Dianisos’un tapınağı yer alır.

Bugün alışveriş merkezi halini almış olan ana caddenin sonundaki limanın batısında yer alan iki tapınak şehrin en anıtsal Roma dönemi yapılarıdır. Kısa kenarlarında 6, uzun kenarlarında 11 sütunla çevrelenmiş olan tapınaklarından biri Athena, diğeri ise Apollon’a ait olup Apollon tapınağının 6 sütunu Prof. Dr. Jale İnan ve ekibinin gayretleri ile yeniden ayağa kaldırılmıştır.

Agoranın karşısındaki onarılmış hamam kompleksi günümüzde Side Müzesi olarak kullanılmakta, kazılarda ele geçmiş tüm buluntular değişik mekânlarında sergilenmektedir.

Titreyengöl’e yakın olan doğal güzellikler de vardır ki bunların en başında Türkiye’de yaşayan herkesin yakından tanıdığı Manavgat Şelalesi gelir.

Son güncelleme: 10:03 12.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more