Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu sorusu 12:30 – Lübnan’ın bayrağında hangi ağaç var?

Hadi ipucu sorusu yayınlandı ve Hadi oyunu tutkunları ipucu sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Günün Hadi ipucu sorusunda Ortadoğu ülkelerinden olan Lübnan'la ilgili bir soru soruldu. Lübnan'ın bayrağında hangi ağaç yer alıyor? İşte 14 Haziran Hadi ipucu sorusu...

10:24 -
Hadi ipucu sorusu 12:30 – Lübnan’ın bayrağında hangi ağaç var?

Hadi ipucu sorusu Hadi’nin Instagram hesabı üzerinden paylaşıldı. 14 Haziran tarihli Hadi ipucu sorusunun cevabı şu şekilde…

LÜBNAN’IN BAYRAĞINDA HANGİ AĞAÇ VAR?

Cevap Sedir ağacı

Lübnan bayrağı, yukarıdan aşağıya kırmızı – beyaz – kırmızı sırası ile dizilmiş üç yatay şeritten oluşur. Kırmızı şeritler eşit büyüklükte ve beyaz şeritin altında ve üstünde yer alırlar. Beyaz şerit kırmızı olanlardan bir miktar daha büyüktür ve beyaz şeridin üzerine bir ağaç tasviri bulunur(Lübnan Sediri: Cedrus libani ). 7 Aralık 1943 yılında kabul edilmiştir. Ortada yer alan ağaç imgesinin gövde ve dallarının siyah ya da kahverengi olarak renklendirilmesi sıkça yapılan bir hatâ olsa da anayasaya göre imge bütünü ile yeşil olmalıdır.

Sedir ağacında, tomurcuk çok küçük olup, az sayıda pullarla örtülüdür. İğne yapraklar genellikle üç köşeli, yatay kesitlerinde bitişik iki adet reçine kanalı bulunmaktadır. Yapraklar uzun sürgünler üzerinde tek tek, seyrek ve dağınık olarak dizilirken, kısa sürgünlerde püskül şeklindedir. İğne yapraklar dökülmeden ağaç üzerinde 3-6 yıl kalırlar.

Bir evcikli çiçekler yalnız olarak terminal halde bulunurlar. Erkek çiçekler silindirik yapıda olup 5 cm uzunluğunda, sarı renkli ve kısa sürgün üzerinde dik dururlar. Dişi çiçekler daha küçüktür. 1-1,5 cm, yeşilimsi renkte olup döllenme ilkbaharda oluşmaktadır.

Kozalak ise 26 ayda olgunlaşmaktadır. Kozalak genellikle fıçı görünümündedir. Kısa sürgün üzerinde adeta oturmuş şekildedir. Kısa ve kalın bir sapı vardır. Kozalak pulları olgunlaştığında dağılır.

Tohumların büyük, üçgen biçiminde genişçe kanadı olup, tohumu tek yüzünden örtmüştür. Tohumların üzerlerinde bol sayıda reçine bezeleri vardır. Çenek sayıları 9-10’dur.

Son güncelleme: 18:09 17.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more