Sözcü Plus Giriş

Fabl eserleri ile tanınan yazar kimdir?

Hadi Ailece ipucu sorusu yayınlandı. Ünlü oyuncu Ceyda Düvenci'nin sunumu ile Ailece Hadi bu akşam 19.30'da takipçileriyle buluşacak. İpucu sorusu ile masal denince ilk akla gelen yazardan geliyor. Fabl eserleri ile tanınan yazar kimdir? İşte 10 Nisan Hadi ipucu sorusunun yanıtı...

17:49 -
Fabl eserleri ile tanınan yazar kimdir?

Hadi ipucu sorusu yayınlandı. Instagram hesabından ipucu sorusu ile ilgili şöyle denildi: “Ailece hadi bugün 19.30’da! Bugünkü ipucumuz Fransız bir şair ve yazar hakkında sevgili hadiciler. Yazdığı fabl eserleri ile tanınan bu kişi masallarında genel olarak doğu klasiklerini konu edinmiştir. Masal ve hikaye denince ilk akla gelen isimlerden birisi olan bu yazarı kimler biliyor?”

FABL ESERLERİ İLE TANINAN YAZAR KİMDİR?

CEVAP: LA FONTAİNE

LA FONTAİNE KİMDİR?

Jean de La Fontaine (d. 8 Temmuz 1621, Château-Thierry – ö. 13 Nisan 1695, Paris), Fransız şair ve yazar.Yazdığı fabl eserleri ile tanınmıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Paris’te kolejde okudu. Hukuk tahsili yaptı. Papaz yetiştirilmek istendi. Lisede kiliseden ayrıldı. Okul hayatında başarılı bir öğrenci olamadı. Gençliğinde baba mesleği olan orman ve su kanalları işleriyle uğraştı. Çeşitli memurluklarda bulunmuş, düzensiz bir hayat yaşamıştır.

1673 senesinde Madam de la Sablière’nin himayesine girerek burada ilim adamları, felsefeciler ve yazarlarla tanıştı. İlk masallarını burada yazdı. Çağdaşları, La Fontaine’i bir masal yazarı olarak görüyorlardı. Hâlbuki La Fontaine, yazdığı masallarda Dede Korkut masallarındaki üslupla hayvanlara ahlaki karakterler vererek onların şahıslarında bazı insan karakterlerini tenkit etmiş, bir ahlak dersi vermiştir. Buna edebiyatta teşhis ve intak sanatı denir. La Fontaine’in bu özelliği çok geç fark edilmiştir. Eserlerinde sadelik ve açıklık görülür. Konuşma şeklinde akıcı şiirleri, hayvanlar üzerinde tenkitleri, incitmeden iğneleme usulleri ile Fransız edebiyatına büyük eserler kazandırmıştır.

La Fontaine masallarındaki konular, şark klasiklerinden alınmadır. La Fontaine’den çok önceleri yazılmış Beydeba’nın Kelile ve Dimne eserindeki hikâyelerin 18 tanesi[1], bu Fransız edebiyatçısı tarafından şiir şeklinde tekrarlanmıştır. Masalları çoğunlukla herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmıştır. La Fontaine’in canlı, hızlı, incelik ve nükte dolu bir anlatımı vardır. Kişilerini hemen daima hayvanlar arasından seçerse de bazen insanları, bilhassa köylüleri de olaylara karıştırır. Sık sık bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki, eşek ve horozdur.

La Fontaine, kötüyü göstererek iyinin ne olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Ancak şiirlerini okuyan çocuklarda herhangi bir açıklama yapılmazsa tam ters etkinin hasıl olduğu da bir gerçektir.

Masalları toplam olarak 238 adet olup, 12 kitapta toplanmıştır. 1668’de basılan ilk altı kitabında 124 masal vardır ve bunlar birinci cildi meydana getirir. İkinci cilt 1678’de basılan beş kitaptır. En son 1694’te bastırdığı üçüncü cilt ise tek kitaptan ibarettir.

Jean de La Fontaine, roman ve piyes de yazmıştır. Nakaratlı uzunca şiirleri ve şiirli mektupları vardır. Hadım, Gülünç Macera, Floransalı, Büyük Maşrapa, Köy Sevdaları komedi türündeki eserlerindendir. Contes (Kont) isminde şiirli hikâyeler eserinden dolayı Fransız Akademisine kabul edildi.13 Nisan 1695’te Paris’te öldü.

Son güncelleme: 23:33 10.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more