Sözcü Plus Giriş

Selvi Boylum Al Yazmalım filminin yönetmeni kimdir?

Hadi her gün Instagram sayfasından ipucu sorularını yayınlıyor. Bu akşamki ipucu sorusu ise Selvi Boylum Al Yazmalım filminden geliyor. Türk sinemasının klasikleri arasına giren Selvi Boylum Al Yazmalım filminin yönetmeni kimdir? İşte 8 Nisan Hadi ipucu sorusunun yanıtı...

17:22 -
Selvi Boylum Al Yazmalım filminin yönetmeni kimdir?

Hadi bugün 20.30’da! Instagram sayfasından yayınlanan ipucu sorusu şöyle: “Bugünkü ipucumuz Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak sayılan 1977 tarihli bir film hakkında sevgili hadiciler. Başrollerinde Kadir İnanır ve Türkân Şoray’ın oynadığı, kamyon şoförü İlyas ve Asya’nın aşkını konu alan; “sevgi emektir” sözüyle meşhur filmin adı “Selvi Boylum, Al Yazmalım”. Peki bu filmin yönetmeni kim biliyor muyuz?”

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM FİLMİNİN YÖNETMENİ KİMDİR?

CEVAP: ATIL YILMAZ

Selvi Boylum Al Yazmalım, Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkân Şoray’ın oynadığı, 1977 tarihli film. Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak sayılmaktadır. Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1970 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin özgün müziğini Cahit Berkay bestelemiştir.

“Selvi Boylum Al Yazmalım” 1978 Uluslararası 15. Antalya Sanat Şenliği’nde Maden filminin ardından ikinci en iyi film seçilmişti.

Son güncelleme: 21:43 08.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more