‘Hangi insanın 5 yılda psikolojisi sabit kalır’

İYİ Partili İBB Meclis Üyesi ve Yol Güvenliği Uzmanı Dr. Suat Sarı, geçtiğimiz günlerde Beşiktaş’ta durağa daldıktan sonra iki kişiyi bıçaklayıp denize atlayan özel halk otobüsü şoförünün psikolojik durumuna ilişkin İETT’den iki yıl önce rapor aldığına dikkat çekti. Sarı, “Psikoteknik raporunda sürücünün psikolojik tavırlarına bakılır refleksleri değerlendirilir. Uygunsa bu sertifika verilir. Bu sürücüde maalesef bu sertifika var. Üstelik bu rapor İBB yönergesine göre 5 yıllığına veriliyor. Hangi insanın 5 yılda psikolojisi sabit kalır? Bu sistemin değiştirilmesi gerek” dedi.

‘Hangi insanın 5 yılda psikolojisi sabit kalır’

İBB Meclisi İyi Parti Grup Sözcüsü ve Yol Güvenliği Uzmanı Dr. Suat Sarı, 3 Kasım’da Beşiktaş'ta meydana gelen 1 kşinin öldüğü 12 kişinin yaralandığı özel halk otobüsü kazasını İBB meclis gündemine taşıdı.

“NEDEN BİR SÜRÜCÜ BIÇAKLA SALDIRIR”

Sarı mecliste yaptığı konuşmada, otobüsün durağa daldıktan sonra şoförün aşağı inip 2 kişiyi bıçaklayıp ardından denize atladığını anlatarak, “Neden bir sürücü bu kadar asabiyetle insanlara bıçakla saldırır? Yapılan tespite göre sürücü 2 yıl önce İETT'den psikoteknik raporu almış. Bu sürücünün darp yaralama olaylarına karıştığı hatta uyuşturucu aldığı tespit ediliyor. Şuna bakmak lazım bu özel halk otobüsünün sahibi bu kişiye bu aracı nasıl teslim ediyor? Bu kişinin psikoteknik raporunu veren kişi kimdir? Bunları sorgulamazsak koskoca metropolde bu gibi olayları daha fazla görmek zorunda kalırız” ifadelerini kullandı.

İBB Meclisi İYİ Parti Grup Sözcüsü ve Yol Güvenliği Uzmanı İBB kürsüsünde konuştu.

2 YIL ÖNCE RAPOR ALMIŞ

İETT'nin 2 yıl önce verdiği psikolojik raporun düşündürücü olduğunu belirten Sarı, “Psikoteknik raporunda sürücünün psikolojik tavırlarına bakılır refleksleri değerlendirilir. Sonra da psikolog tarafından puanlanır. Bir saat sonra psikiyatriye gider ruh sağlığına bakılır. Uygunsa bu sertifika verilir. Bu sürücüde maalesef bu sertifika var” dedi.

5 YILLIK PSİKOLOJİK RAPOR MU OLUR?

“Bir psikoteknik raporu 5 yıllığına verilir mi?” diye soran Sarı, “Hangi insanın 5 yılda psikolojisi sabit kalır? Ne yazık ki İBB yönergesine göre bu raporun 5 yılda bir alınması gerekiyor. Biz de çocuklarımızı, insanlarımızı bu sürücülere teslim ediyoruz. 3 yıl önce psikoteknik merkezlerinin 44 tanesinin 32'si sahtekarlıktan kapandı. Bir psikoteknik belgesi günde 8 tane verilir. Bu merkezlerde 5 bin tane verildiği tespit edildi ve 20 bin belge iptal edildi. Bizim kağıt üstünde bütün kanunlarımız iyi ama uygulamada hatalar yapılıyor” şeklinde konuştu.

“İBB SÜRÜŞ AKADEMİSİ KURULMALI”

Bununla ilgili İBB’nin tedbir alması gerektiğinin altını çizen Sarı, “69 bin 559 adet personel ve öğrenci servisi, 6 bin 460 adet minibüs, 17 bin 395 taksi, bin 887 adet özel halk otobüsü var. Hiçbir polis, zabıta gücü bu kadar aracı denetleyemez. Yenilik yapmak lazım. Ben Eylül'de İBB sürüş akademisi kurulmasını önermiştim ama AKP'lilerin oyları ile reddedilmişti. İBB Sürüş Akademisi mutlaka kurulmalı” dedi.

'Şehirler insanlar içindir, araçlar için değil' İlginizi Çekebilir 'Şehirler insanlar içindir, araçlar için değil'

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...