6 Mayıs 2019 iftar saati: İftarı ilk hangi il açacak? İşte İstanbul, Ankara İzmir ve il il iftar saatleri…

Ramazan-ı şerifin gelmesi ile en çok merak edilen konuların başında sahur, imsak ve iftar vakitleri geliyor. Oruç ibadetini gerçekleştiren İslam alemi Ankara, İzmir, İstanbul veya hangi şehirde yaşıyorsa o ilin iftar saatini merak ediyor. Haberimizden İstanbul, Ankara, İzmir iftar saatleri ve 2019 imsakiyesine erişebilirsiniz...

6 Mayıs 2019 iftar saati: İftarı ilk hangi il açacak? İşte İstanbul, Ankara İzmir ve il il iftar saatleri…

Bugün 6 Mayıs ve Ramazan ayının birinci günü. Ramazan geldi ve ilk iftar saatleri merak ediliyor. Ramazan ayı İslam'da bir nevi günahlardan arınma ayı… Oruç ibadetini yerine getirenlerin merak ettiği sahur, imsak ve iftar vakitlerini haberimizden öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki imsakiye aracı sayesinde iftar ve imsak vakitlerini şehirlere göre kontrol edebilirsiniz…

2019 İL İL RAMAZAN İMSAKİYESİ TIKLA ÖĞREN

İFTAR İLK OLARAK HANGİ ŞEHRİMİZDE YAPILACAK?

Türkiye genelinde ramazanın birinci günü ilk imsak Ardahan ve Iğdır’da saat 03.13’te yaşanacak, ilk iftar ise saat 19.06’da Hakkari’de açılacak. Ramazanın son günü ise ilk imsak yine Ardahan’da 02.35’te, son imsak Muğla’da 03.57’de başlayacak, ilk iftar Hakkari’de 19.28’de, son iftar ise Edirne’de 20.50’de yapılacak.

İFTAR DUASI

“Allah'ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.””Allah'ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!””Allah'ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; imanınla, ey korkanların imanı ve güveni!””Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!”

RAMAZAN AYINDA NELER YAPILIR?

Ramazan ayı birçok güzel amelin yapılacağı, Allah'ın rızasının kazanılacağı bir mevsim. Bu ayda Hz. Muhammed’in (S.A.V) müjdelediği birçok hayrın ve Salih amelin işleneceği günler var. İşte onlardan bir kaçı:

* Oruç tutmak

* Geceleri Peygamber Efendimiz'in sav sünneti olan teravih namazını kılmak

* Kur'an okumak

* Namazları cemaatle kılmak

* Sahur yapmak

* İftar ettirmek

* Kadir Gecesini aramak

* Sabretmek

* İhsan ve ikramda bulunmak

* Tövbe etmek

* Cenneti istemek

* Çokça Kelime-i Tevhid söylemek

* Ramazan umresi yapmak

* Açları doyurmak