Sözcü Plus Giriş

İkinci cemre ne zaman düşecek? İkinci cemre nereye düşüyor? İşte tarihi ve detaylar…

Havalar ısınmaya başlarken baharın müjdecisi olan cemreler bir bir düşüyor. İlk cemre havaya düştü, diğerleri ne zaman düşecek? Cemre ne demek? Tüm merak edilenler haberimizde. İşte ikinci cemre hakkında merak edilenler...

09:53 -
İkinci cemre ne zaman düşecek? İkinci cemre nereye düşüyor? İşte tarihi ve detaylar…

Cemreler havaların ne zaman ısınacağını müjdeliyor. İkinci cemre ne zaman düşecek sorusu merak ediliyor. Peki ikinci cemre ne zaman, nereye düşecek? İşte 2019 ikinci ve üçüncü cemre tarihleri…

CEMRE NE DEMEK NE ANLAMA GELİYOR?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

Anadolu'da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım'da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs'ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs'ta başlıyor ve 7 Kasım'a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.

cemre ikinci birinci sözcü ile ilgili görsel sonucu

CEMRE TARİHLERİ…

Birinci Cemre Havaya (19-20 Şubat),
İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat)
Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer.

Cemrenin düşüş sırasına göre önce havanın ısındığına sonra su ve yerin ısındığına inanılır. Bu bilgiler coğrafi bilgilere bir noktada çatışmaktadır. Güneş ışınları önce toprağı ısıtmaktadır. Yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır. Meteoroloji olarak ele alacak olursak ısınma sırası toprak, hava ve su şeklinde gerçekleşmektedir. Cemre düşmesi tecrübelere dayanan bir inanış olsa da bazen cemrenin düştüğü günlerde havalar soğuyabilmektedir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more