Sözcü Plus Giriş

İlk iftar saat kaçta? İstanbul, İzmir, Ankara için 2019 Ramazan imsakiyesi…

İslam aleminin en güzel hislerle karşıladığı ramazan ayı sürüyor. İslam aleminin en güzel hislerle karşıladığı ramazan ayında iftar saatleri ve sahur saatleri merakla araştırılıyor. Oruç ibadetini yerine getirenlerin merak ettiği sahur, imsak ve iftar vakitlerini haberimizden öğrenebilirsiniz. İşte Ankara, İstanbul, İzmir için iftar ve sahur vakitleri...

11:08 -
İlk iftar saat kaçta? İstanbul, İzmir, Ankara için 2019 Ramazan imsakiyesi…

Oruç tutan müminler il il iftar vakitlerini araştırıyor. Haberimizden Ankara, İzmir, İstanbul iftar saatini öğrenebilirsiniz. Ramazanın başlamasıyla beraber en çok merak edilen konuların başında sahur, imsak ve iftar vakitleri geliyor. Haberimizden İstanbul, Ankara, İzmir iftar saatleri ve 2019 imsakiyesine erişebilirsiniz…

Ramazan ayı ne zaman başlayacak? 2019’da ilk sahur ve ilk iftar ne zaman? 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece ilk sahur yapılacak ve 6 mayıs günü ilk iftar yapılacak.

TERAVİH NAMAZI

Teravih Namazı dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir. Teravih namazını dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlil (la ilahe illallah demek) ve salavat ile meşgul olunması uygundur.

Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir. Ramazan'da teravih namazı için şehrin tarihi camileri tercih edilebilir.

İFTAR DUASI

“Allah'ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.””Allah'ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!””Allah'ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; imanınla, ey korkanların imanı ve güveni!””Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!”

Son güncelleme: 11:11 30.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more