Sözcü Plus Giriş

İmamoğlu: Hedefin yarısına ulaşılamamış durumda, sınıfta kaldık

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya geldi. Gençlerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, “Metro toplum, ulaşım öncelik, şu anda koyulan hedefin yarısına ulaşılamamış durumda, sınıfta kaldık. 25 senedir gelinen nokta 170 kilometre. Dünyaya baktığınızda Japonya’da, Hindistan’da, Kore’de gerçekten sınıfta kaldık. Derhal düzenlememiz lazım” diye konuştu.

22:21 -

31 Mart Yerel Seçim çalışmaları kapsamında gün boyu Fatih'te bir dizi programa katılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, sonrasında ise Beşiktaş'a geçerek Bahçeşehir Üniversitesinde öğrencilerle bir araya geldi. Yaklaşık 300 öğrencinin katıldığı buluşmada, gençlerle sohbet ederek görüş alışverişinde bulunan İmamoğlu, düzenlenen program kapsamında gençlerin sorularını yanıtladı.

31 MART YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA GÜN BOYU FATİH’TE BİR DİZİ PROGRAMA KATILAN CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NİN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI EKREM İMAMOĞLU, SONRASINDA İSE BEŞİKTAŞ’A GEÇEREK BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ. FOTOĞRAFLAR:İHA

Ayşe Bıçakçıoğlu’nun açılışını gerçekleştirdiği programın moderatörlüğünü Tuğçe Arslan yaptı…

“YÖNETSEL OLARAK BÜTÜNCÜL BİR DEVRİME İHTİYAÇ VAR”

Gençlerin sorularını yanıtlayan CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, “Gençlerle kopuk bir siyasi bir mekanizma var. Gençlerle bir arada olmayı başaran bir siyaset yok. Gençlik kolları başkanları var onlarla tartışıyoruz bunları gençlikle bağ kuruyor ve patilerin içeresinde gerçekten siyasete ilgi duymuyorlar. Gençliği suçlayarak yola çıkılırsa hata yapmış oluyoruz. Bence siyasi ortamı ve metotları sorgulamak lazım. Siyaset yapan insanların tavrını sorgulamak lazım. Bütün bunların değişmesi için simgesel adım atılması için yönetimde farklılığı hissettirmemiz lazım. Gerçekten yönetsel bir devrime ihtiyaç var. Bu devrim mevcut bir yönetimle ilgili yani A Partiye devrim değil, bütüncül bir devrim. Bütün siyasi partilerin yerel yönetimlerde anlayışlarına yönelik yönetme mekanizmalarına dönük bir devrimden bahsediyorum.” dedi.

İLGİLİ HABERSon dakika: Ekrem İmamoğlu 'HDP ile ittifak var mı?' sorusuna yanıt verdiSon dakika: Ekrem İmamoğlu 'HDP ile ittifak var mı?' sorusuna yanıt verdi

“25 SENEDİR GELİNEN NOKTA 170 KİLOMETRE”

Üniversite öğrencilerinin ulaşımla ilgili sorusunu yanıtlayan İmamoğlu, “Türkiye'nin ve İstanbul'un yatırımlar konusunda öncelikle ilgili ekseni kaymış durumda. Bazen öyle konuları tartışıyoruz ki ‘Kanal İstanbul'a şehre karşısınız onun için böyle oluyor’ diyor. Ben karşılıktan bahsetmiyorum. Oradaki hafriyattan tutun, fay hattı üzerinde ada kurmaya dönük yanlışlar. İstanbul zaten bunalmış durumda, nüfusla ve kentsel planlamayla alakalı, öncelik değil. Metro toplum, ulaşım öncelik, şu anda koyulan hedefin yarısına ulaşılamamış durumda, sınıfta kaldık. 25 senedir gelinen nokta 170 kilometre. Dünyaya baktığınızda Japonya'da, Hindistan'da, Kore'de gerçekten sınıfta kaldık. Derhal düzenlememiz lazım” şeklinde konuştu.

“SİYASET BİR MESLEK DEĞİL, BİR GÜNDE BIRAKILABİLMELİ”

Siyasetle ilgili düşüncelerini aktaran İmamoğlu, “Gençliğin siyasete katılım konusunda gençlik Meclis konuları suni kalıyor, başarılı olmadı o alan. Ben daha içten katılımcılığı desteleyen şeyler açıklamaya çalıştım. Gence siyaset yapan arkadaşlarıma söylüyorum. Şahsım adına konuşuyorum. Siyaset bir meslek değil arkadaşlar, siyaset bir görev ben ne mutlu bana ki çok kıymetli bir ilçesinde belediye başkanlığı yaptım. Bu ülkenin en değerlisi olan bana göre dünyanın en değerlisi olan İstanbul'a yönetici olmaya aday birisiyim. Gurur verici onur verici bir şey tüm benliğimle buna hazırım. Siyaseti şöyle tanımlarım. Bir günde bırakılabilmeli. Vatandaş veriyor, vatandaş alıyor. Öyle bir görevi size vermiyorsa siyasette kariyeri kişinin kendisi olarak planlayıp şunu istiyorum değil de sizi başka motivasyonun oraya taşıması çok daha değerli. Orada kalitelerde artırıyor. Ben ana merkez olarak yerel yönetimi görüyorum. Çünkü yerel yönetim hayatın içinde” diye konuştu.

İLGİLİ HABEREkrem İmamoğlu'ndan kiracıları sevindirecek açıklamaEkrem İmamoğlu'ndan kiracıları sevindirecek açıklama

“TASARRUF VE MÜSRİFLERİN ÖNÜNE GEÇERSEK METRODAKİ YILLIK HEDEFİN CİDDİ BİR BÖLÜMÜNÜ KARŞILARIZ”

İBB'nin tasarruf yaptığı taktirde ciddi bir gelir elde edileceğini dile getiren İmamoğlu, “Bir kamu görevlisinin gözü gibi her kuruşa dikkat etmesi lazım, ben size bir şey söylem arkadaşlarımın yaptığı tasarruf ve müsriflik işin içinde bahsedilen yolsuzluk iddiası yok. Tasarruf ve müsriflerin önüne geçildiği takdirde İstanbul Belediyesinin yılda 6-6,5 milyar lira civarında bir bütçe elde edebileceğini düşünüyoruz. Ekonomistlerimizin yaptığı çalışmanın neticesini söylüyorum. Yani 6-6,5 milyar liranın yıllık hedeflediğimiz metro üretiminin neredeyse ciddi bir bölümünü karşılaması söz konusu. Dolayısıyla iyi bir bütçe yönetimi hatta şeffaflık adına şunu söyleyeyim. İBB'nin iki büyük bütçesi var, birincisi Büyükşehir Belediyesi konusunda Meclise gelen bütçesi diğeri de iştiraklerinden gelen bütçesi var. Denetim kurumlarının denetlemesine fırsat vereceğiz biz. Sanki halka açık şirketler gibi gözetlenebilir hale gelmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“1 NİSAN’DA BİZ SEÇİLMEZSEK VE BÖYLE GİDERSE BÜTÇE AÇISINDAN İBB SIKINTIDA KALACAK”

Kamu finansının önemine değinen İmamoğlu, “Kamu finansı değerli bir iştir, bugün üretmemizin, fakirleşmemizin, yoksullaşmamızın, üretmeyen bir topluma dönüşmemizin ve sonucunda insanların yoksullukla uğraşıyor olması, bizimde birinci madde olarak 2019 dünyasında İstanbul'da birinci madde olarak yoksullukla mücadeleyi açıklamamızın sebebinden birisidir. Şeffaflığın ve kamu bütçesinin yönetiminin kabiliyetli bir şekilde yürütülmemesi. O bakımdan önemli bir maddedir, bu konuyla ilgili çok hızlı davranacağız. İnşallah 1 Nisan'da biz belediye başkanı seçileceğiz, seçilmezsek gerçekten bütçe açısından Büyükşehir Belediyesi böyle giderse sıkıntıda kalacak” dedi.

”BENİM DE MERAKIMI CEZBETTİ”

İmamoğlu, konuşmasının ardından öğrencilerden gelen ulaşım, trafik, barınma, yeşil alan, kentsel dönüşüm, pahalılık, yoksulluk ve işsizlikle ilgili sorularını yanıtladı. Yönetim anlayışlarında çok hassas davranacaklarını ifade eden İmamoğlu, tüm sorunlara ”ortak akıl”, ”ortak masa” anlayışıyla çözüm bulacaklarını vurguladı. İmamoğlu, ”Bilim insanlarıyla beraber, çıkarcı politikalar değil, faydalı çalışmalar yapacağız” dedi.

Oturumun moderatörü Arslan, bir çnceki oturuma AKP İBB Başkan adayı Binali Yıldırım’ın geldiğini belirterek, ”İki oturumu da izleyen arkadaşlarımdan, her 2 adayı izledikten sonraki izlenimlerini benimle paylaşmalarını rica ediyorum” dedi.

Bunun üzerine İmamoğlu, ”Benim de merakımı cezbetti. Sık sık ararım sizi. Seçimden önce dedikodusu olur. O yüzden sonra arayacağım” diyerek espri yaptı.

Öğrencilere yönelik ulaşım projelerinden ve toplu taşımada yapacakları indirimlerden söz eden İmamoğlu, ”Alkışlayın yahu. Kimse otobüse binmiyor galiba” şeklindeki esprisi salondan büyük alkış aldı.

AJANSLAR

Son güncelleme: 22:24 12.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more