Sözcü Plus Giriş

İmamoğlu mu Yıldırım mı? İstanbul hangi adaya teslim edilecek?

31 Mart 2019 yerel seçimlerine 54 gün kaldı. 31 Mart’ta İstanbul için Cumhur ittifakı adına AKP’nin adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı adına ise CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu yarışacak.Peki İstanbullu seçmenler İstanbul’u hangi adaya teslim edecek? sozcu.com.tr olarak sokağa indik ve İstanbulluların kime oy vereceğini sorduk…

Seda ÖNCELER
10:16 -

Kamera: Kubilay ALTUĞ

31 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde; MHP, Cumhur ittifakı adına AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ı desteklerken, İYİ Parti ise Millet İttifakı adına CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nu destekleyecek. Diğer partiler ise kendi adaylarını çıkaracak. Peki İstanbullu seçmenler İstanbul'u hangi adaya teslim etmeyi düşünüyor?

ÖNCEKİ SEÇİMLERDE NE OLMUŞTU?

2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde; İstanbul için AKP'den Kadir Topbaş aday gösterilirken, CHP'den Mustafa Sarıgül, MHP'den Rasim Acar ve Saadet Partisi'nden Selman Esmerer, HDP’den ise Sırrı Süreyya Önder aday gösterilmişti.

yerelCHP adayı Mustafa Sarıgül ve AKP adayı Kadir Topbaş arasında geçen çekişmeli seçimin sonucunda kazanan ise kullanılan oyların yüzde 48’ini alan (4 milyon 96 bin 221 oy) AKP adayı Kadir Topbaş olmuştu.

ref2017'de anayasa değişikliği için gerçekleştirilen referandumda ise İstanbul genelinden yüzde 48.65 evet, yüzde 51.35 hayır oyu çıkmıştı.

Son güncelleme: 14:36 05.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more