Sözcü Plus Giriş

İmamoğlu Biz biliyoruz bir şeyler ama belli ki bunun 10 katı 100 katı bir şeyler var

Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kendisine yönelik “Ordu Valisi’ne hakaret etti. Ceza süresi uzarsa başkanlığı düşer, tıpkı benim gibi" sözlerini yorumlayan İmamoğlu, "N'oluyor bu İstanbul'da? Anlıyorsunuz değil mi meselenin ne kadar büyük olduğunu? Herkesin anlamasını istiyorum. Mesele Ekrem İmamoğlu'nun hakaret etti etmedi meselesi değil. Her gün şapkadan tavşan çıkarmaları, tehdit etmeleri... Sayın Yıldırım geçen güzel demişti. 'Vız gelir tırıs gider' Biz biliyoruz bir şeyler ama belli ki bunun 10 katı 100 katı bir şeyler var." dedi.

Fatma VURGUN
15:35 -

Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, sabah “Amatör Spor Kulüpleri Toplantısı” bittikten sonra gazetecilerle öğle yemeğinde buluştu. Yemeğin ardından İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“YAPILAN MANEVRALARAİ ATILAN TAKLALARA AKLIM ERMİYOR”

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın mektubunda HDP’ye yaptığı tarafsızlık çağrısının nasıl değerlendirdiği sorulan Ekrem İmamoğlu, “Benim değerlendirdiğim açı başka. 2 gün sonra seçime gidiyoruz. Yapılan manevralara, atılan taklalara benim aklım ermiyor. Yani, asimetrik taklalar vardır. Jimnastikte farklı taklalar vardır. Artık ben taklalara yorum bile yapamıyorum. İcat olunmamış taklalar yapıyorlar. İstanbul yerel seçimine gidiyoruz, demokrasi mücadelesi de veriyoruz. Benim esas sorgulamak istediğim, ne var bu İstanbul’da? Bizim baya tespitimiz var da acaba daha tespit edemediğimiz daha neler var? Neden endişe duyuyorlar da böyle mucizevi taklalar atıyorlar Türkiye’nin gündemini alabora etmek adına? Milletin aklıyla oynayamazlar. Biz, İstanbul’da ne olduğunu çözeceğiz. Bu kadar feryat figan atılan taklalara, yapılan manevralara, tavşandan kuş çıkarmalara sebep olanın ne olduğunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gelir gelmez çözeceğiz. Milletimizle paylaşacağız. Bizim de aklımız ermiyor. Ama bulacağız. Beni ilgilendiren tarafı bu. Kimin ne dediği bile birbirine karıştı. Kendi içlerinde bile.” diye konuştu.

DHA

“OYLAR DÜŞER Mİ BİLMEM AMA 24 HAZİRAN’DAN SONRA TANSİYONLARI DÜŞECEK”

Terörist başı Abdullah Öcalan’ın çağrısının 23 Haziran seçim sonuçlarına etkisine ilişkin “Oylarınız düşer mi?” sorusuna ise İmamoğlu “Ben onu bilmem de, 24 Haziran’dan sonra birilerinin tansiyonun düşeceği kesin. 24 Haziran’dan sonra İBB’de neler olduğunu anlattığımda o bir avuç insanın tansiyonu baya düşecek onu görüyorum.” şeklinde cevap verdi.

“BİZ BİLİYORUZ BİR ŞEYLER AMA BELLİ Kİ 10 KATI 100 KATI BİR ŞEY VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın valiye hakaret ettiği iddialarıyla ilgili “Ceza süresi uzarsa başkanlığı düşer, tıpkı benim gibi” sözleri hatırlatılan İmamoğlu, “Seçime 2 gün kala Ekrem İmamoğlu’nu tehdit edecekler. Ortada hiçbir suç duyurusu yok, mahkeme yok. Şimdiden suçu tanımlayacaklar. Görevden meni tanımlayacaklar. N’oluyor bu İstanbul’da? Anlıyorsunuz değil mi meselenin ne kadar büyük olduğunu? Herkesin anlamasını istiyorum. Mesele Ekrem İmamoğlu’nun hakaret etti etmedi meselesi değil. Her gün şapkadan tavşan çıkarmaları, tehdit etmeleri… Sayın Yıldırım geçen güzel demişti. ‘Vız gelir tırıs gider’ Biz biliyoruz bir şeyler ama belli ki bunun 10 katı 100 katı bir şeyler var.” diye konuştu.

“ÇAYA DAVET ET DİYE DANIŞMANLARI KAĞIT KALDIRDI”

İmamoğlu’na, Binali Yıldırım'la çıktığı orta yayınına ilişkin “Biri kağıt mı kaldırdı çaya davet et diye bilmiyorum…” sözleri de hatırlatıldı ve “Böyle bir şeyi gördünüz mü?” diye soruldu.

İmamoğlu da bu soruya “Gördüm. Gözümün ucuyla görünce şaşırdım da. Benim karşımda da Murat Ongun arkadaşım duruyordu. Bazen, ‘Başkanım biraz gülümseyin’ gibi ifadelerde bulunuyordu. Bu da gayet doğal ama bir ara sağ tarafımda birinin hararetle kağıt kaldırıp indirdiğini gördüm. Son dakikalardı. Son 10-15 saniyeydi. Baktım ki, ‘Çaya davet’ yazıyor. Yani çaya davet fikri de Sayın Yıldırım’ın fikri değildi. O nedenle, meydanlarda ısrarla, ‘Bizi davet edin’ dememe rağmen, davet gelmedi. Herhalde o afişi kaldıranın davetiydi. Danışmanının fikriyse onunla bile çay içerim. Ben bunları söylemek, konuşmak istemem. Birçok şey konuşuldu, edildi siyasi temsilciler arasında. Biz hiç o alana girmedik. Baştan, ‘Vız gelir tırıs gider’ diyen rakibimizin şimdi yaptığı asimetrik taklalar, hiç hayatında yapmadığı işleri yapmaları da beni şaşırtıyor. Keşke herkes, ne olduysa öyle görünse. Neysek oyuz. Özümüz neyse, sözümüz de o olsa keşke. Bir avuç insanın tansiyonu epeyce düşecek 24 Haziran’dan sonra” diye yanıt verdi.

“VALİ BEY, İMZASININ KIYMETİNİ VE SINIRINI BİLSİN “

İmamoğlu, İBB’nin 35 milyon TL’ye ihale ettiği Bakırköy-Ataköy Uluslararası Gençlik Merkezi inşaatının, seçime günler kala Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne devrine ilişkin protokol hazırlanmasına ilişkin soruya da şöyle yanıtladı: “Arkadaşım dün bana da bilgi verdi. Biz, bilerek bunu meydanlarda söylemedik. Şunun için söylemedik. Bu bir oy mevzusu değil ama benim 24 Haziran’dan sonra üzerinde duracağım bir mevzu. Çünkü ben 24’ünde göreve geleceğim. Vali Bey’e defalarca çağrı yapıyorum. Böyle acizlik olmaz. Bugün bile İBB’nin zabıtaları sağda solda afiş kesiyor. Ya Vali Bey, İstanbul’un valisi, sizden istirham ediyorum, bizim yerimize orada vekalet ediyorsunuz. Vekalet etmenizin tek bir sebebi var. Hukuksuz karar. Bu süreçte bari siz ortada durun. Bu işlere girmeyin.

Önünüze geldi diye imzalamayın. Bu iş, şehrin iradesidir. Siz, şu anda vekalet ediyorsunuz. Kaldı 1-2 gün. Ne aceleniz var? Pazartesi seçilen imzalar. Devlet adamlığına yakışan bir uygulama değildir. Hukuki olarak gelir gelmez bakacağız. Bakanlığa devrediyorsun. Neyi? Kimin malını? Partizanlık mı yapıyorsunuz? Ben o Spor Bakanlığı’nın nasıl partizanlık yaptığını yaşamış bir belediye başkanıyım. Beylikdüzü Belediyesine ait bir spor salonunu devretmemek için attığı taklaları, Spor Bakanı’nı ziyaret ederek anlattım. O dönemde Sayın başbakanı da ziyaret ettim. Kimdi Sayın Başbakan? Sayın Binali Yıldırım’dı. ‘Haklısınız’ dedi ama tek bir hamle yapamadı ondan sonra. Aynen bakanın sözü de şu o dönemde, ‘Şu partili belediyeye vermeyin kardeşim’. Bura parti ülkesi mi? Bura Türkiye Cumhuriyeti. Seçilmiş ya da atanmış bakanlar görevini yapacak. Ben dahil, herkes haddini bilecek devlet adına. Vali Bey, imzasının kıymetini ve sınırını bilsin. Pazartesi-Salı geleceğiz. Hukuki olup olmadığına bakacağız. Gerekirse dava açma hakkımızı kullanacağız.’

 

Son güncelleme: 16:53 21.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more