İmsak saatleri 2019 | İşte İstanbul, İzmir, Ankara ve il il Ramazan imsakiyesi

On bir ayın sultanı Ramazan'ın başlamasıyla birlikte vatandaşlar imsak saatlerini merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen namaz vakitleri içerisinde il il imsak vakitleri de yer alıyor. Peki sabah ezanı ne zaman, saat kaçta okunacak? İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve il il imsak saatleri...

İmsak saatleri 2019 | İşte İstanbul, İzmir, Ankara ve il il Ramazan imsakiyesi

Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı ve bereketin arttığı Ramazan ayı geldi. İbadetlerini yerine getirip oruç tutan vatandaşlar imsak saatlerini araştırıyor. Sahur ve iftar saatlerini takip etmek için Diyanet Ramazan imsakiyesine haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Peki sabah ezanı ne zaman, saat kaçta okunacak? İşte İstanbul, İzmir, Ankara ve il il Ramazan imsakiyesi…

DİYANET İL İL İMSAK VAKİTLERİ

ORUÇ İÇİN NASIL VE NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç doğru kabul edilmez. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek gerekmektedir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî', II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...