İnternetten ölüm satılıyor! Ne yazık ki denetleyen yok

İzmir'de üniversiteli kimya öğrencisi Mahmut Can Kalkan'ın internetten sipariş ettiği siyanürü aile üyelerine içirmesiyle anne ve babası hayatını kaybetmiş, 3 kişi de etkilenmişti. Kalkan’ın siyanürü internetten sipariş vererek satın alması akıllara internetteki denetim eksikliğini getirdi. Kısa süreli bir aramayla internetten siyanür, kılıç ve ruhsatsız tüfek alınabildiğine şahit olduk. İnternet arama yaparak 181 liraya siyanür, 300 liraya özel kılıç, 290 liraya ise tüfek bulduk. Denetimsizlik had safhada.

İnternetten ölüm satılıyor! Ne yazık ki denetleyen yok

Türkiye'de internet yasadışı ürünlerin satış ve temini konusunda maalesef yeterince denetlenemiyor. Bunun en son ve acı örneğini İzmir Bayraklı’da Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan (21), internetten satın aldığı siyanürü yaptığı şerbetin içerisine koyarak ailesine içirmiş, olayda anne ve baba hayatını kaybederken üç kişi de hastanelik olmuştu. Bu olay internetten elde edilebilen ölümcül ürünleri bir kez daha akıllara getirdi.

Üniversiteli Mahmut Can Kalkan internetten aldığı siyanürle ailesini zehirledi.

ÇOK KOLAY SATIN ALINABİLİYOR

Kısa süreli bir internet araması yaparak 181 liraya siyanür, 300 liraya özel kılıç, 290 liraya ise tüfek bulduk. Bilindiği üzere yivsiz tüfeklerde bulundurma ruhsatı alabilmek için 18 yaşını tamamlamış, gerekli sağlık kontrollerinden geçmiş ve olumsuz sicil sahibi olmamak gerekiyor. Yivli tüfeklerde ve tabancalarda ise yaş sınırı 21'e yükseliyor.

Ailesine 'şerbet' diye siyanür içirdi İlginizi Çekebilir Ailesine 'şerbet' diye siyanür içirdi

SAHTE İLAÇLAR DA SATILIYOR

İnternetten tehlikeli ve yasak silahların satışı devam ederken, insan sağlığını tehlikeye atan ilaçların satışı da kontrolsüzce yapılıyor. Sahte ilaçların ve benzeri sağlık ürünlerinin değerinden çok daha ucuz fiyata internet üzerinden satıldığını belirten uzmanlar, bu tür ilaçların insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiği uyarısında bulunuyor.

NESLİ TÜKENEN KUŞLAR DA SATILIYOR

Yine internetten nesli tükenmekte olan hayvanlar da satılıyor. Türkiye’de nesli tehlike altında olan kuş türlerinden atmacalar, avlanması ve satışı yasak olmasına rağmen internetten 2 bin 500 liraya satılıyor.
Anavatanı, Avustralya ve ABD olan sarsargiller türü ‘feret’, yasak olmasına rağmen, Türkiye’de internet ortamında satışa çıkarılıyor. Sevimli hayvanlar için bin ila 2 bin lira arasında değişen fiyatlar isteniyor.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar da internetten satışa sunuluyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...