Sözcü Plus Giriş

İstanbul Havalimanı’nda rötar rekoru!

İstanbul'da son 72 saattir etkili olan yağış ve şiddetli rüzgar nedeniyle hava trafiği kilitlendi. Dün İstanbul Havalimanı dünyada en fazla rötarın yaşandığı ikinci havaalanı oldu. Ekoloji uzmanı Prof. Doğan Kantarcı, İstanbul Havalimanı'ndaki pistler ile hâkim rüzgar yönlerinin uyumlu olmadığını söyledi.

Halil ATAŞ
10:25 -
İstanbul Havalimanı’nda rötar rekoru!

İstanbul'da üç gündür etkili olan sağanak yağış ve şiddetli rüzgar, hava trafiğini olumsuz etkiliyor. İstanbul Havalimanı'na iniş yapamayan uçaklar Marmara denizi üzerinde tur atmak zorunda kaldı.  Uçaklar ortalama 37 dakika gecikmeli iniş yaparken, kalkışlar da ortalama 47 dakika rötarlı gerçekleşti. Flightaware.com’un verilerine göre dün İstanbul Havalimanı’nda 225 rötar gerçekleşti. Bu sayısı da tüm uçuşların yüzde 40’ına denk geliyor.

Bugün de sabah saatlerinde pek çok uçak gecikmeli olarak iniş yaptı. THY’nin Endonezya’nın Bali adasından kalkan ve 05.55’de inmesi planlanan uçağı dört saat rötarla İstanbul Havalimanı’na indi.

“PİSTLER İLE HAKİM RÜZGAR YÖNÜ UYUMLU DEĞİL”

Geçen nisan ayında açılan İstanbul Havalimanı’ndaki pistler ile hâkim rüzgar yönlerinin uyumlu olmadığını belirten ekoloji uzmanı Prof. Doğan Kantarcı, uçakların rüzgar nedeniyle havalimanını pas geçmesiyle ilgili şunları söyledi:

“Yeni havaalanında pistler kuzey-güney doğrultusunda planlandı. Dün akşam yaşanan 45 derece açılı poyraz fırtınası, kuzey-doğudan geliyor. Ne ona karşı inebilirsin ne de onun altında inebilirsin. Uçak inerken kanadıyla yalpa yapmaya başlar. Kanat yere vurur. Onun için inemiyorlar. Bu her zaman olacak. Alan alçak, etrafı sırt. Bu sırtta anafor yapıyor.”

“RÜZGAR SEBEBİYLE 13 PAS GEÇME YAŞANDI”

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş., olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuşların yapılamadığına dair haberler üzerine şu açıklamayı yaptı:

* Özellikle belirtmek isteriz ki; havacılığın en önemli kuralı uçuş, can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu bilinçle çalışmalarını sürdüren İstanbul Havalimanı, İstanbul'u etkileyen olumsuz hava koşulları sonrası yolcuların bu durumdan etkilenmemesi adına çalışmalarını sürdürmektedir.

* İstanbul'da iki gündür tüm ulaşım ağlarını olumsuz etkileyen hava şartları nedeni ile havalimanlarından gerçekleşen uçuşlarda da gecikmeler yaşanmıştır. 30.12.2019 (dün) İstanbul Havalimanı'nda gerçekleşen operasyonda rüzgar sebebi ile 13 pas geçme yaşanmıştır. Bu yılın Nisan-Aralık dönemi ile geçen yılın aynı döneminde İstanbul Havalimanı ve Atatürk Havalimanı karşılaştırıldığında; İstanbul Havalimanı'nda 620 uçak pisti pas geçerken, bu rakam Atatürk Havalimanı'nda geçen yıl 1.016 olarak gerçekleşmiştir.

ATATÜRK HAVALİMANI’NIN YARI SEVİYESİNDE

* Tüm bu yıl ortalamaları da gösteriyor ki; uçakların pisti pas geçme oranında İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı’nın geçen yılki pas geçme sayısının yaklaşık olarak yarısı seviyesindedir. Havacılıkta pas geçme ve divert, emniyetli bir uçuşun önemli aşaması olup pilotların uçuş güvenliği için uygun gördüğü prosedürlerdir.

* İstanbul'u etkileyen olumsuz hava koşullarına rağmen İstanbul Havalimanı'nda, operasyon kesintisiz olarak devam etmekte ve herhangi bir sefer iptali bulunmamaktadır.

Flightaware.com’un verilerine göre dün İstanbul Havalimanı’nda 225 rötar gerçekleşti. Bu sayısı da tüm uçuşların yüzde 40’ına denk geliyor.

 

İLGİLİ HABERSon dakika: Yeni havalimanına uçak inemiyor!Son dakika: Yeni havalimanına uçak inemiyor!

 

” ifadelerini kullandı

Son güncelleme: 13:04 31.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more