Sözcü Plus Giriş

İstanbul seçimleri için 23 Haziran seferberliği

YSK'nın İstanbul seçimlerinin 23 Haziran'da yeniden yapılması yönünde aldığı tartışmalı karar üzerine Türkiye'nin dört bir yanında demokrasi seferberliği ilan edildi. İstanbul'da ikamet edip seçim günü il dışında bulunan vatandaşlar için #BirOtobüsBenden kampanyası başlatıldı. Kampanyaya kısa sürede yüzlerce kişi destek verdi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 08:37, 04/07/2019
İstanbul seçimleri için 23 Haziran seferberliği

İstanbul’da 31 Mart yerel seçimlerini kazanarak Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası YSK’nın verdiği tartışmalı kararla geri alındı ve seçimin 23 Haziran’da yeniden yapılmasına hükmedildi.

Karara; sanatçılar, siyasiler, sporcular, iş insanları ve sivil toplum örgütleri başta olmak üzere her görüşten vatandaşlar tepki gösterdi. Hatta AKP’nin kurucu isimlerinden bile birçoğu tepki gösterenler arasındaydı…

YSK’nın vermiş olduğu 23 Haziran’da yeniden seçim kararı, yalnızca İstanbul’da değil Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan tüm vatandaşlar tarafından eleştirildi. Ve tepki olarak da sosyal medyada #BirOtobüsBenden kampanyası başlatıldı.

23 Haziran’da okulların kapanmasıyla memleketlerine dönecek öğrenci ve ailelere, İstanbul’a bir günlüğüne gelip oy kullanabilmeleri için maddi destek sağlamak amacıyla başlatılan kampanyanın fitilini CHP’li Ceyhun İrgil ateşledi. Ardından yüzlerce vatandaştan destek geldi.

İşte demokrasi seferberliğine destek vermek için kampanyaya katılanların paylaştığı o mesajlardan bazıları:

 
Yayınlanma Tarihi:08:24,