Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da 1.5 milyonluk operasyon! Piton da var gergedan da

İstanbul polisince düzenlenen operasyonda, 189 gergedan boynuzu, fil dişi ve damla tespih, 2 adet fil dişi, gergedan boynuzu, piton yılanı derisi, fil dişinden imal edilmiş objeler ele geçirildi. Ele geçirilen ürünlerin piyasa değerinin yaklaşık 1 milyon 500 bin lira olduğu belirlendi.Kaçak olarak Rusya, Ukrayna ve Baltık ülkelerinden getirilen malzemelerle ilgili Azerbaycan uyruklu N.S. gözaltına alındı ancak adli kontrol hükmüyle serbest bırakıldı.

Habip ATAM
Güncellenme: 12:23, 30/10/2019

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda, Kağıthane’deki bir evde nesli tükenmekte olan hayvanlara ait boynuz ve farklı objeler olduğu bilgisine ulaşıldı. İhbar yapılan adrese düzenlenen operasyonda, Azerbaycan uyruklu N.S. gözaltına alındı.

FİLDİŞİ, GERGEDAN BOYNUZU, PİTON DERİSİ

Yapılan aramalarda, 1 adet 50 santimetre uzunluğunda gergedan boynuzu, 85 santimetre uzunluğunda 2 fildişi, 4 buçuk metre uzunluğunda piton yılanı derisi ile fildişinden imal edilmiş 62 obje, gergedan boynuzu, fildişi ve kehribardan yapılmış 189 tespih ve 2 baston ele geçirildi. Adreste ele geçirilenler arasında tarihi eser özelliği taşıyan bazı objeler olduğu da öğrenildi.

SERBEST KALDI

Operasyonda ele geçirilen objelerin değerinin 1 milyon 500 bin lira olduğu tespit edildi. Kaçak olarak Rusya, Ukrayna ve Baltık ülkelerinden getirilen, nesli tükenmekte olan hayvanların kemik ve dişleriyle bu malzemelerden yapılan ürünlerle ilgili gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheli N.S.'nin “Adli kontrol” hükmü uygulanarak serbest kaldığı belirtildi.


Yayınlanma Tarihi:11:49,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more