Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da Başsavcılık’tan sandık kurullarına soruşturma ile ilgili açıklama

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yapılan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Seçimlerde, oyların sayımı, tutanağa bağlanması, sonuçların sisteme girilmesi vb. işlemlerde çeşitli usulsüzlükler olduğu iddiası ile başlatılan soruşturma kapsamında, bu işlemlerde görevli kişilerin, savunmaları alınmak üzere davetiye tebliğ edilmek suretiyle ifadeye çağrıldığı belirtildi.

Sevgim Begüm YAVUZ
11:43 -
İstanbul’da Başsavcılık’tan sandık kurullarına soruşturma ile ilgili açıklama

Yerel seçimlerde Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir'deki sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine “görevi kötüye kullanma” ve “seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanunun” ilgili maddelerince başlatılan 32 ayrı soruşturmaya ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

“CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞIMIZA ÇAĞRILMIŞTIR”

Açıklamada, 2 Mayıs tarihinde medyada “usulsüzlüklere ilişkin 32 ayrı soruşturma başlatılıp çok sayıda kişinin ifadeye çağrıldığı” şeklinde haberlerin yer aldığı ve bu haberler esas alınarak çeşitli yorumların dile getirildiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “31 Mart 2019 tarihli Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında oyların sayımı, tutanağa bağlanması, sonuçların sisteme girilmesi vb. işlemlerde çeşitli usulsüzlükler olduğundan bahisle seçimin ertesi gününden bu yana muhtelif zamanlarda vatandaşlar, siyasi parti teşkilatları ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarınca yapılan ihbarlar üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 160. maddesi uyarınca soruşturmalar başlatılarak iddialara konu belgeler temin edilmiş ve bu işlemlerde görevli kişiler de savunmaları alınmak üzere davetiye tebliğ edilmek suretiyle Cumhuriyet Başsavcılığımıza çağrılmıştır. Başlatılan soruşturmalar, ihbara konu olayların gerçekliğini ortaya çıkarmaya özgü olarak ve kanunlarla Cumhuriyet Başsavcılığımıza tanınan delil toplama yetkileri usulünce kullanılmak suretiyle yürütülmektedir.”

“TARAFSIZ VE MEVZUATA UYGUN BİÇİMDE”

Açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılığımız, mezkur soruşturmalara ilişkin görev ve yetkilerini, her zaman olduğu gibi maddi gerçeği ortaya çıkarıp varsa sorumluluğu bulunan kişiler hakkında gereğine tevessül etmek amacıyla tarafsız ve mevzuata uygun biçimde yerine getirmekte olup, medyada yer bulan ve bu soruşturmaların amacına dair yukarıda belirtilen yasal çerçeveyi aşacak ifadeler içeren haber ve yorumlar gerçek dışıdır” ifadeleri kullanıldı.

Son güncelleme: 13:44 03.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more