İstanbul’da korkutan görüntü… Yüzde 38.79’a düştü!

İstanbul'da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışsız geçen ayların ardından barajlardaki doluluk oranı yüzde 38.79'a kadar düştü. Doluluk oranında yüzde 32.55'e gerilediği Alibeyköy barajında, kuruyan zeminde otomobil lastik izleri görülüyor. İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, yağışlı döneme girerken barajların yeterli dolulukta olduğunu ve İstanbul’u bekleyen su sıkıntısı bulunmadığını söylemişti. Taşer, "Kış aylarına yüzde 40’lı değerlerle girmek İstanbul için optimum seviyelerdir. Bugün de bu değerlerdeyiz” demişti.

İstanbul barajlarındaki su seviyeleri yağışsız geçen günlerin ardından düşmeye başladı. Bu yıl en yüksek ölçülen doluluk oranı yüzde 93.32 olarak Mart ayında ölçülmüştü.

İSKİ'den İstanbulluyu rahatlatan açıklama: Su sorunu yok İlginizi Çekebilir İSKİ'den İstanbulluyu rahatlatan açıklama: Su sorunu yok

 

DOLULUK ORANI 38.79 OLARAK KAYITLARA GEÇTİ

O tarihten itibaren düşmeye başlayan doluluk oranları Ağustos ayında yüzde 63.37, Eylül ayında yüzde 53.75 olarak kayıtlara geçmişti. Ekim ayının 25″inde yapılan ölçümlerde ise doluluk oranı yüzde 43.20 olarak ölçülürken, 15 Kasım 2019 tarihindeki toplam doluluk oranı 38.79 olarak kayıtlara geçti.

Alibeyköy Barajı 6 yılın dibinde İlginizi Çekebilir Alibeyköy Barajı 6 yılın dibinde

ALİBEYKÖY BARAJINDA DOLULUK ORANI 32.55

İstanbul’a su sağlayan önemli barajlardan biri olan Alibeyköy barajı da kurak geçek sonbahar aylarından nasibini aldı. Barajda doluluk oranı 32.55’e kadar gerilerken, daha önceden suyla dolu ve balıkların yüzdüğü alanlarda keçiler otlamaya başladı. Barajın Sultangazi ilçesi bölümünde bulunan tarihi su kemeri tamamen kuru bölümde kaldı. Kuruyan ve çatlayan baraj tabanında çok sayıda otomobilin lastik izlerine rastlamak mümkün.

Barajlarda korkutan görüntü; iki baraj kullanım dışı kaldı İlginizi Çekebilir Barajlarda korkutan görüntü; iki baraj kullanım dışı kaldı

KAZANDERE BARAJINDA YÜZDE 4

Bir süre önce su azlığı nedeniyle kullanım dışı kalan Papuçdere barajında doluluk oranı bugün yüzde 2.58, Kazandere barajında ise yüzde 4 olarak kayıtlara geçti. İstanbul’un büyük barajlarından Terkos gölünde havadan yaptığımız çekimlerde doluluk oranı yüzde 57.20 olarak ölçülmesine rağmen suyun çekilme izlerinin pek çok bölgede olduğu görüldü.

Atatürk Baraj Gölü'nün rengi yeşile döndü İlginizi Çekebilir Atatürk Baraj Gölü'nün rengi yeşile döndü

İstanbul Barajlarının bugün itibariyle doluluk oranları;

Ömerli yüzde 34.54
Papuçdere yüzde 2.58
Sazlıdere yüzde 38.61
Büyükçekmece yüzde 39.53
Alibeyköy yüzde 32.55
Terkos yüzde 57.20
Kazandere yüzde 04.00
Elmalı yüzde 65.10
Darlık yüzde 45.03
Istarancalar yüzde 28.63  (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...