Sözcü Plus Giriş

Ekrem İmamoğlu mazbatasını bekliyor! Tüm gözler bu binada…

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul’daki seçim sonuçlarının kesinleşmesini bekliyor ve tek sayım yapılan ilçe Maltepe. Sayımın Pazartesi gününü bulması bekleniyor. CHP'li vekiller de bina önünde adeta nöbet tutuyor. İşte İstanbul seçim sonuçlarında son durum...

Sevgim Begüm YAVUZ
13:51 -
Ekrem İmamoğlu mazbatasını bekliyor! Tüm gözler bu binada…

AKP’nin 31 Mart İstanbul sonuçlarına itirazının YSK tarafından karara sağlanması için İstanbul’daki sonuçlar bekleniyor.  İstanbul’da sayımların sürdüğü tek yer ise Maltepe.

FOTO:SÖZCÜ – Sayımın yapıldığı Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yoğun güvenlik önlemleri hakim.

“FARKIN KAPATILMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Sayım işlemlerini takip eden CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal son durumla ilgili SÖZCÜ’ye konuştu.

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal son durumu Sözcü’ye değerlendirdi.

Tanal “1089 sandıktan 458'i sayıldı. Bu 458 sandıktan AKP lehine 355, CHP lehine 194 oy çıktı. Farkın kapatılması mümkün değil. Bu tamamen seçimin uzatılmasına yöneliktir. Yapılan itirazlar da kötü niyetlidir. Hakkın kötüye kullanılmasıdır. İtirazlar için takdir edersiniz ki Seçim Kanununun 112. Maddesi diyor ki gerekçeli olacak. Delillendireceksiniz. Sebeplerini bildireceksiniz ve somut olacak. Soyut itirazlarla bunu öne süremezsiniz. Ama bunların öne sürdükleri soyut itirazlar.” dedi.

FOTO:SÖZCÜ- CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır da Maltepe’deki oy sayımını izleyen isimlerden.

“DENİZLİ’DEKİ İPTALİN İSTANBUL’LA KIYASLANMASI YANLIŞ”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise, Maltepe'den seçimin sonucunu değiştirebilecek bir sonucun çıkmayacağını belirterek “Burada 250 görevli günlerce, evlerinden uzak, gece gündüz çalışıyor. Onlara hem teşekkür ediyorum hem üzülüyorum. Bugün Denizli'de bir ilçede seçim iptal edildi. Çok güzel bir örnekti bu. Olağanüstü itiraz yoluyla yapıldı. İptal gerçekleşti. Bunu İstanbul ile kıyaslayanlar var. Hiçbir alakası yok, 1 oy fark var. İstanbul'da olağanüstü itiraz yoluyla seçimlerin iptal edilebilmesi için fark 14 bin. 14 bin kısıtlı vatandaş oy kullanmışsa ya da 14 bin tane imza atılmış pusula kayıpsa evet. Ama öyle bir şey yok. Yani ocak ayındaki askı listelerine itiraz etmedik, oraya seçmen oldu mu olmadı mı itirazlarıyla bir seçim iptal edilemez. Burada İstanbul seçimleri bütün kurumlarıyla, demokrasi, adalet, içişleri bakanlığının tüm eylemleriyle birlikte tecelli etmiştir. Ekrem İmamoğlu bugün belediye başkanıdır. Bu hakkı ona teslim etmelerini istiyoruz. Bunun dışında atılacak her adım, her karar Türkiye'yi, bu güzel İstanbul'u dünyaya rezil eder” ifadelerini kullandı.

1089 SANDIKTAN 522’Sİ SAYILDI

Maltepe’deki Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde oy sayım işlemi yarın (Cumartesi) devam edecek. Maltepe’de toplam bin 89 sandık var. Saat 21:30 itibariyle sandıkların 522’si sayıldı. Önce 12’ye çıkartılan fakat daha sonra tekrar düşürülen kurul sayısını, oy sayımının hızlanması için 20’ye çıkartma kararı aldı. Sayımın Pazartesi gününe kadar bitirilmesi planlanıyor.

SON DURUMA GÖRE İMAMOĞLU 13 BİN 935 OYLA ÖNDE

Son duruma göre CHP adayı Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın 13 bin 935 oy önünde bulunuyor.

Son güncelleme: 17:02 13.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more