Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da sahte içki operasyonu: Binlerce sahte içki yakalandı

İstanbul'da "sahte içki" imalatı yapılan bir depoya baskın düzenledi. Operasyonda binlerce şişe sahte içki ve 6 ton "Metil alkol" ele geçirildi. Şebekenin sahte içkileri, çöplerden toplanan şişelere doldurduğu öğrenilirken baskın yapılan adreste 5 bin kutu "Sahte şampuan" bulunması dikkat çekti.

Habip ATAM
11:21 -
İstanbul’da sahte içki operasyonu: Binlerce sahte içki yakalandı

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Küçükçekmece Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Küçükçekmece, Yarımburgaz’da sahte içki imalatı ve satışı yapan bir şebekeyi belirleyerek harekete geçti. Depo olarak kullanılan adres fiziki takiple izlemeye alındı. Araştırmaların ardından operasyon kararı verildi. Polis ekipleri, ani baskınla depoya girdi. Giriş ve çıkışlar tutulurken, içerideki 3 kişi kıskıvrak yakalandı.

6 BİN LİTRE METİL ALKOL

Polis ekiplerince yapılan aramalarda ise 10 bin 603 şişe sahte içki, 68 bin boş şişe, 6 bin 250 litre metil alkol, 1 milyon 325 bin içki şişesi kapağı, 4 milyon 500 bin içki etiketi, 250 bin bandrol ile 5 bin 665 sahte şampuan, 775 bin şampuan etiketi, 10 bin adet de elektronik sigara likidi ele geçirildi.

ÖLÜME SEBEP OLUYOR

Operasyonda ele geçirilen metil alkol dikkat çekti. Uzmanlar piyasa satılan gerçek içkilerin “Etil alkol” ile üretildiğini belirtti. Metil alkolün ise daha çok boya ve kimya sanayide kullanıldığı dile getirildi. Metenol zehirlenmesine sebep olan “Metil alkol”ün ölümle sonuçlanacak risklere sebep olduğu ifade edildi. İstanbul’da 2015’te metil alkol zehirlenmesine bağlı olarak 40 yakın kişi hayatını kaybetmişti. Emniyetin düzenlediği operasyonlarda çok sayıda şüpheli gözaltına alınmıştı.

YABANCILARA TOPLATTILAR

Operasyonda ele geçirilen şişelerin birçoğunun çöplerden toplandığı da ortaya çıktı. İddiaya göre şebeke bu iş için yabancı uyruklu bazı kişilerle anlaştı. Çöplerden kağıt toplayan bu kişilerden içki şişesi toplaması istendi. Toplanan şişeler hijyenik olmayan ortamlarda yıkanarak, sahte içkilerle dolduruldu.

Olayla ilgili soruşturmanın sürerken polis, şüphelilerin ürün sattıkları yerleri tespit etmeye çalışıyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more