Sözcü Plus Giriş

Jandarma Uzman Erbaş alımı için çok önemli tarih… JGK uzman erbaş alımı başvuru şartları neler?

"Jandarma alımı başvuruları nasıl ve ne zaman yapılacak?" sorusu Resmi Gazete tarafından yayınlanan ilanla cevap buldu. Ön başvuru yapan adaylardan çağrılma önceliklerine göre sadece 40 bin kişi sınavlara girebilecek. İşte ilana açılan Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş alımı (2019) ön başvuruları ile ilgili tüm detaylar....

06:30 -
Jandarma Uzman Erbaş alımı için çok önemli tarih… JGK uzman erbaş alımı başvuru şartları neler?

Jandarma uzman erbaş alımı için başvurmayı planlayanlara sevindirici haber geldi. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapacak 22 bin uzman erbaş alımı için süreç başladı. 20-27 yaş arası 40 bin kişi sınava tabi tutulacak.

Adayların ön başvuru işlemlerini tamamlayıp sınava girmeye hak kazanması için başvuru şartlarını sağlaması gerekiyor.

Jandarma Genel Komutanlığı 2019 kamu personeli yani jandarma uzman erbaş alımı başvuru sayfası; “vatandas.jandarma.gov.tr” sayfası ve “jsga.edu.tr” uzaman erbaş adayları tarafından en çok araştırılanlar arasında yer alıyor.

İşte sözleşmeli uzman erbaş alımı başvuru kılavuzu ve ekranı…

SÖZLEŞMELİ UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURU EKRANI TIKLA BAŞVUR

BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLA

BAŞVURULAR NE ZAMAN BİTECEK?

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana ve Jandarma Genel Komutanlığının  internet sitesinde yayımlanan başvuru kılavuzuna göre, kurumun sözleşmeli uzman  erbaş (komando ve asayiş) ihtiyacını karşılamak amacıyla bugün başlayan ön  başvurular 4 Nisan Perşembe günü saat 23.59’a kadar internet üzerinden yapılabilecek.

Ön başvurular sadece Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı  Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı aracılığıyla e-Devlet şifresi,  mobil imza, e-imza, T.C kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden  birisi ile giriş yapılarak gerçekleştirilebilecek.

İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular  dikkate alınmayacak.

SÖZLEŞMELİ UZMAN ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

b. En az lise ve dengi okul mezunu olmak, (yurt dışında eğitim görenler denklik belgesini sisteme yükleyecektir.)

c. Nüfus kaydına göre 04 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaĢından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak [04 Nisan 1999 (dahil) – 01 Ocak 1992 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]

ç. Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Tablo-2‟deki Nitelik Belgesinden seksen (80) puan ve üzeri not almış olmak.

d. Askerlik hizmetini yapmakta iken Askerliğe elverişli değildir raporu alarak terhis edilmemiş olmak,

e. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibariyle , terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (04 Nisan 2014 tarihi ve sonrasında terhis olmak.),

f. Müracaat edecek adayların hem yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olması, hem de terhisinin üzerinden beş (5) yıldan fazla süre geçmemiş olmak,

g. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2019 tarihi itibari ile yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, (04 Nisan 1999 [dahil] – 01 Ocak 1990 [dahil] tarihleri arasında doğanlar)

ğ. Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, başvurunun son günü olan 4 Nisan 2019 tarihi ile üç (3) yılını doldurmuĢ ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitim tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.

Sözleşmeli uzman erbaş başvurusu başlıyor! | Jandarma alımı başvuruları nasıl ve ne zaman yapılacak?

Başvuruda bulunacak adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek  olmaları, nüfus kaydına göre 4 Nisan 2019 tarihi itibarıyla 20 yaşından gün almış  ve 27 yaşını bitirmemiş olmaları (4 Nisan 2000 – 1 Ocak 1992 tarihleri arasında  doğanlar) gerekiyor.
Adaylardan askerlik hizmetini yapma şartı aranmıyor ancak askerlik  hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için birlik komutanlıklarınca düzenlenen  nitelik belgesinden 80 puan ve üzeri not almış olmaları gerekiyor.
Ayrıca askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin  son günü itibarıyla terhisinin üzerinden 5 yıldan fazla süre geçmemiş olması  şartı aranıyor.
Adayların en az 164 ve en fazla 210 santimetre boyunda olmaları ve  kilolarının başvuru kılavuzunda yer alan boy-kilo oranları değerleri içerisinde  yer alması isteniyor.
Başvurusu kabul edilip seçme sınavlarına katılmaya hak kazanan aday  listesi ve sınavlarla ilgili uygulama esasları, sınav yeri, sınav tarihi ve diğer  tüm duyurular “www.jandarma.gov.tr”, “www.jsga.edu.tr” ve “www.dpb.gov.tr”  internet adreslerinden ilan edilecek.

Sadece 40 bin aday sınavlara çağrılacak

Ön başvuru yapan adaylardan çağrılma önceliklerine göre, sınav tarihi  ve sınav alanlarının kapasitesi nedeniyle sadece 40 bin aday sınavlara  çağrılacak.
Sınavlara çağrılacak adayların 20 bini 2018 KPSS’ye girmiş ve P3, P93,  P94 puan türlerinden en az 50 puan alanlardan, diğer 20 bini ise KPSS’ye hiç  girmeyenler ile sınava giren ancak 50’nin altında puan alanlardan seçilecek
2018 yılı KPSS puanı 50’nin altında olanlar KPSS’ye girmeyenlerle  birlikte değerlendirilecek.

Son güncelleme: 14:02 19.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more