‘İttifak yapsak oraları da alıyorduk’

CHP yönetimi, yerel seçim sonuçlarına ilişkin analiz raporu’ hazırladı. Raporda CHP ile İYİ Partinin ittifak yapmadığı Uşak, Niğde, Çorum ile 35 ilçede seçimi kaybettiği, ittifak halinde bu il ve ilçelerin de alınacağının ortaya çıktığı belirtildi.

‘İttifak yapsak oraları da alıyorduk’

CHP yönetimince hazırlanan yerel seçim sonuçlarına ilişkin analiz raporunda, CHP ile İYİ Partinin ittifak yapmadığı Uşak, Niğde, Çorum ile 35 ilçede seçimi kaybettiği, ittifak halinde bu il ve ilçelerin de alınacağının ortaya çıktığı belirtildi.

CHP yerel seçimler öncesi kendisinde olan 2 il ve 48 ilçeyi kaybetti. AKP ve MHP’nin elinde olan 5 il ve 71 ilçeyi kazandı. CHP toplam 201 il ve ilçe belediyesi kazandı. İYİ Parti ile Millet İttifakı kurulmaması halinde bu sayının 129’da kalacağı da belirlendi. Millet İttifakı CHP’ye beldeler hariç 72 belediye kazandırdı.

4 BİN 613 BELEDİYE ÜYESİ

CHP Genel Başkan Yardımcıları Onursal Adıgüzel ve Fethi Açıkel, hazırlanan raporu MYK'ya sundu. Raporda CHP’nin seçimlerde, 11 büyükşehir, 10 il, 180 ilçe ve 49 belde olmak üzere 250 belediye kazandığı belirtildi.  En çok seçmene sahip 10 kentten 6’sının kazanıldığı aktarılan raporda, partinin belediye meclis üye sayısının da 4 bin 613 olduğu kaydedildi. CHP’nin 55 ilçedeki oylarını yüzde 98’den fazla oranda artırdığı, 10 ilde ilk kez belediye kazandığı, 27 ilde ise hiç belediye kazanamadığı vurgulandı.