Sözcü Plus Giriş

‘Jüpiter’den Mars’a çıksın artık bu yasa’

Hafta sonu Ankara'ya gelip Anıtkabir'de buluşan ve seslerini duyuran emeklilikte yaşa takılan on binlerce mağdurun umudu, yine boşa çıktı. CHP'nin EYT'lilerin sorununa çözüm getiren kanun teklifinin Meclis gündemine alınması önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Veli TOPRAK
15:12 -
‘Jüpiter’den Mars’a çıksın artık bu yasa’

Teklif sahibi CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut üzerinde ”EYT kader değidir” yazılı önlük ile kürsüye çıktı ve ”Edirne'den Kars'a, Jüpiter'den Mars'a, yeter artık, çıksın bu yasa” dedi. Locadan görüşmeleri izleyen EYT’liler de, TBMM’deki oylama sonucu yine hüsrana uğradı.

FOTO:SÖZCÜ/Zekeriya ALBAYRAK

VİCDANINIZ SIZLAMIYOR MU ?

TBMM’deki görüşmeler sırasında konuşan Barut, 8 Eylül 1999'da çıkarılan yasa sonucu SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığına tabi çalışanların mağduriyet yaşadıklarını belirterek ” Kanunun geriye doğru işlemesi, mağduriyetin temelini oluşturmaktadır. Erkekler, 25 yıl beş bin gün, kadınlar ise 20 yıl beş bin gün şartlarına göre emekli olacakken kademeli emeklilik uygulamasıyla bu hakları ellerinden alındı, hakları gasp edildir” dedi ve şunları söyledi: ”Devlet EYT'lileri ‘Gençsin’ diye emekli etmiyor, özel sektör de ‘Yaşlısın’ diye iş vermiyor. EYT'lilerin gelirleri yok, düzenli bir işleri yok. Çarşıya, pazara çıkamazlar, alışveriş yapamazlar. Komşu, hısım akraba düğünlerine gidemezler, gittiklerinde de küçük de olsa bir hediye sunamazlar. Hasta olsalar doktora gidemezler, eczaneye gitseler ilaç parasını ödeyemezler. Elektrik ve su parasını ödeyemezler. EYT'lilerin feryadına neden duyarsız kalıyorsunuz, hiç mi vicdanınız sızlamıyor?''

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more