Sözcü Plus Giriş

Kahramanmaraş’ta bayram namazı saat kaçta? Diyanet’in verilerine göre Kahramanmaraş bayram namazı saati…

Kahramanmaraş'ta bayram namazı saat kaçta kılınacak sorusu bayramın ilk gününde Kahramanmaraş'ta bulunacak olan inananlar tarafından merak ediliyor. Diyanet'in açıkladığı bayram namazı saatleri haberimizin içerisinde yer alıyor. Peki bayram namazı saat kaçta? İşte, il il bayram namazı vakitleri ve Kahramanmaraş bayram namazı saati…

14:12 -
Kahramanmaraş’ta bayram namazı saat kaçta? Diyanet’in verilerine göre Kahramanmaraş bayram namazı saati…

Bir Kurban Bayramı’nda daha camiler bayram namazı kılmak isteyen vatandaşlarla dolup taşacak. Kurban Bayramı ilk sabahına bayram namazı ile başlamak isteyen vatandaşlar il il bayram namazı saatlerini araştırıyor. Diyanet, Kahramanmaraş bayram namazı saatlerini açıkladı. İşte Kahramanmaraş bayram namazı saati…

KAHRAMANMARAŞ’TA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Kahramanmaraş’ta bu sene bayram namazı 6:20’da kılınacak.

BAYRAM NAMAZININ ÖNEMİ

Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vacibdir. Bayram namazı iki rek'attır. Cemaatla kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır namazdan önce okunur.

Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek'atında üç, ikinci rek'atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara “Zevaid tekbirleri” denir.

ramazan-imsakiye-iftar-depophotos

KAHRAMANMARAŞ’IN ÜNLÜ CAMİLERİ

Ulu Cami

Kahramanmaraş Elbistan ilçesinin Güneşli Mahallesi'nde bulunan Elbistan Ulu Camisi'nin giriş kapısı üzerinde kitabesi bulunmamaktadır. Bununla beraber, Osmanlıların Elbistan'ı ele geçirdikten sonra, XVI.yüzyılda yaptırıldığı sanılmaktadır.
Camide bulunan 1239-1240 tarihli sülüs yazılı bir kitabede Selçuklu Sultanı II.Gıyaseddin Keyhüsrev'in ve Emir Mübarizeddin Cavlı'nın isimleri geçmektedir. Araştırmacılara göre bu kitabeler bir başka yapıdan buraya getirilmiştir. Cami üzerindeki kitabelerden 1520-1566, 1815-1816, 1922 ve 1932 yıllarında onarıldığı anlaşılmaktadır.
Elbistan Ulu Camisi mimari yönden klasik merkezi plan şemasını yansıtan bir örneğidir. Bu bakımdan merkezi plan tipinin daha sonra geliştirilecek, klasik hale dönüştürülecek erken uygulamalarından örnektir.

Çarşı Atik Camii

Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde, çarşı içerisinde bulunan Çarşı Atik Camisi Alaüddevle zamanında, XVI.yüzyılın başlarında yapılmıştır. Caminin mimarı bilinmemektedir.

Cami kesme taş ve yer yer tuğladan dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. İbadet mekanı sütunlarla üç sahna ayrılmış, bunlar üst örtü olan tavanı desteklemektedir. Mihrap yuvarlak bir niş şeklinde olup, orijinalliğinden uzaklaşmıştır. Üst örtü ahşap kırma çatı ile kapatılmıştır.

Camiye bitişik olan minare orijinalliğini korumuştur. Dikdörtgen bir kaide üzerine Türk üçgenlerinin yardımı ile taştan yuvarlak gövdeli ve tek şerefeli gövdeye geçilmektedir. Kahramanmaraş camilerinde olduğu gibi bu caminin de şerefesi balkon şeklindedir. Minare ve cami Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce 1997-2005 yılları arasında yapılan onarımla yenilenmiştir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more