Sözcü Plus Giriş

Kamışlı nerede? Kamışlı Türkiye’ye ne kadar uzak?

Türkiye'nin terör odaklarıyla mücadele etmek için gerçekleştirdiği ‘Barış Pınarı Harekatı’ sebebiyle, harekata yakın noktalar vatandaşlarca merak ediliyor. Kamışlı nerede sorusu birçok kişi tarafından araştırılıyor. Peki Kamışlı nerede?

Güncellenme: 16:07, 12/10/2019
Kamışlı nerede? Kamışlı Türkiye’ye ne kadar uzak?

Kamışlı Suriye’nin kuzey doğusunda, Hasiçi İli’nin merkezi olan şehirdir. Ayrıca, Hasiçi İli’nin en büyük şehridir. Irak sınırı ve Nusaybin’e komşu olan kent son yıllarda bulunan petrol sayesinde hızla gelişmektedir. Kamışlı şehri her yıl Aralık ayında büyük bir Yılbaşı geçit töreni ve her yılın mart ayında büyük bir kalabalık tarafından Nevruz festivalini kutlaması ile ünlüdür.

NUSAYBİN’E 298 KİLOMETRE UZAKLIKTA

Kamışlı, 90’lı ve 2000’li yıllar arasında küçük bir köy görünümünü andırıyordu. 2011 yılında Suriye iç Savaşı’nın başlamasıyla, Kamışlı petrol ihracatını da etkileyerek çökmesine yol açmasından uzun bir süre sonra 2012’de Kamışlı’da tekrar petrol bulunarak ihraç edilmeye başlandı. Bölgede tekrar petrolün bulunmasından sonra Kamışlı’nın geliri devamlı ve hızla yükseldi ve şehir bir ticaret, alışveriş ve turizm kenti haline geldi. Kamışlı, Nusaybin arasında 298 km’lik mesafe bulunuyor.