Kan almak, kan vermek, iğne yaptırmak orucu bozar mı? Serum orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı cevapladı…

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte orucu bozan durumlar da gündeme gelmeye başladı. Kan almak, kan vermek, iğne yaptırmak, aşı olmak orucu bozar mı? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bilgileri doğrultusunda orucu bozan durumlar...

Kan almak, kan vermek, iğne yaptırmak orucu bozar mı? Serum orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı cevapladı…

On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle orucu bozan hallerle ilgili birçok soru merak ediliyor. Rahatsızlığı bulunan vatandaşlar, kan almak, kan vermek, iğne yaptırmak, aşı olmak orucu bozar mı? gibi soruları araştırıyor. İşte merak edilen soruların cevabını sizler için haberimizde derledik…

AŞI, İĞNE ORUCU BOZAR MI?

Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.

KAN ALMAK VE KAN VERMEK ORUCU BOZAR MI? SERUM ORUCU BOZAR MI?

Dinimiz, tedavi sürecinde olan hastaların oruç tutmamalarına ruhsat vermektedir. Bu nedenle, tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup, tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyor ve oruç tutmalarına da başka bir engel yoksa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırmak, damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir. Kan verenin orucu bozulmaz.

Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması ise, orucu bozar.