Sözcü Plus Giriş

Kara Cuma ne demek? Black Friday indirimleri ne zaman başlıyor?

Kasım ayı geldiğinde indirim çılgınlığı başlıyor. Geçmişi 1960’lara kadar dayanan Black Friday için artık geri sayım başladı. ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma günü yapılan Black Friday yani Kara Cuma hem E- Ticaret sitelerinde hem de mağazalarda büyük bir ilgi görüyor. Peki Black Friday ne zaman?

08:37 -
Kara Cuma ne demek? Black Friday indirimleri ne zaman başlıyor?

Tüm dünyada alışveriş çılgınlığının yaşandığı gün olan Black Friday gününde firmalar olağanüstü indirimler ve kampanyalar yapıyor. Giysilerden, teknolojik ürünlere, hatta otomobillere bile yansıyan Black Friday’da mağazalar çok erken saatte açılıp ve geç saatte kapanıyor, internet sitelerinde ise birçok üründe büyük indirimler oluyor. Peki 2019 Black Friday/Kara Cuma indirimleri ne zaman başlıyor?

KARA CUMA İNDİRİMLERİ NE ZAMAN? BLACK FRIDAY NE ZAMAN?

Black Friday 2019 yılında 29 Kasım tarihine denk geliyor ancak Türkiye’de indirim kampanyaları tam olarak Black Friday gününde yapılmıyor. Birçok firma kasım ayının ortasına kadar sürecek kampanyaları duyurdu. Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir.

Black Friday ne zaman başlıyor? Kara Cuma hangi tarihte?

BLACK FRIDAY NEDİR?

ABD'de, Black Friday Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma günüdür. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar. Bugün beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday resmi bir tatil sayılmaz. Kanada ve İngiltere'de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar. Son yedi yıl içinde, bu günde indirim yapan şirketlerin kârları sürekli artmıştır.

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir. Black Friday gününde 2000'li yıllara kadar sabah 06:00'da açılan mağazalar bu tarihten sonra sabah 04:00 ila 05:00 saatlerinde hizmet vermeye başladı. 2011 yılından sonra bazı mağazalar Black Friday gününde 24 saat hizmet verme kararı aldı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more