Sözcü Plus Giriş

Karadeniz ile Azak Denizi’ni bağlayan boğazın adı nedir?

Hadi bu akşam 20.30'da! Bugünkü Hadi ipucu sorusu, Rusya ve Avrupa'nın en büyük köprülerinden biri olan Kırım Köprüsü'nün bulunduğu yer ile alakalı. Karadeniz ile Azak Denizi'ni bağlayan boğazın adı nedir? İşte merak edilen sorunun yanıtı ve detayları...

17:30 -
Karadeniz ile Azak Denizi’ni bağlayan boğazın adı nedir?

31 Ocak Hadi ipucu sorusu yayınlandı! Rakiplerine fark atmak isteyenler merakla Hadi ipucu sorusunun cevabını araştırıyor. Genel kültürü yüksek olan ve şansı yaver giden yarışmacılar soruları doğru cevaplayarak büyük ikramiyenin sahibi olmayı başarıyor. Bu akşamın Hadi ipucu sorusu şöyle: Karadeniz ile Azak Denizi’ni bağlayan boğazın adı nedir?

HADİ İPUCU SORUSU: KARADENİZ İLE AZAK DENİZİ’Nİ BAĞLAYAN BOĞAZIN ADI NEDİR?

CEVAP: KERÇ BOĞAZI

hadi-1

Kerç Boğazı, Karadeniz ile Azak Denizi’ni birleştiren deniz geçidi, boğazdır. İlk ve Ortaçağ boyunca, su yollarını birleştiren önemli bir ticari yol işlevi görmüştür. MÖ 8. yüzyıldan başlayarak, Kerç Boğazının iki yakası boyunca Grek ticaret kentleri (koloniler) kurulmuştur. Bunların en önemlileri boğazın batı yakasında bulunan ve Bosporos Krallığı’nın başkenti de olan Panticapaeum ile güneyindeki Nymphaion, doğu yakasında da Phanagoria ve Hermonassa idi.

Kerç Boğazı, daha sonra birçok kez el değiştirdi. 1783’te Kırım Hanlığı’nın lağvedilip topraklarının Rusya’ya ilhak edilmesi sonucu, tamamıyla Rus denetimine girdi. Sovyetler döneminde, Rus SFS Cumhuriyetine bağlı bir oblast olan Kırım, 1954’te Ukrayna SSC’ye verildi.

1991 yılı sonunda Sovyetler’in dağılması üzerine, Kerç Boğazının batı yakası Ukrayna, doğu yakası da Rusya Federasyonu sınırları içinde kaldı. 2014’te Rusya’nın Kırım’ı ilhakı sonucu boğazın kontrolü tekrar Rusya’ya geçti. Boğazın iki yakası arasında inşaatı devam eden Kerç Boğazı Köprüsü’nün Aralık 2018’de hizmete girmesi planlanmaktadır.

Son güncelleme: 22:12 07.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more