Sözcü Plus Giriş

Kartal’da çöken bina soruşturmasının iddianamesi kabul edildi

Kartal’da, 6 Şubat günü Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi sonucu 21 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin, savcılık 3 şüphelinin “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan ayrı ayrı 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarının istendiği iddianame mahkemece kabul edildi. Öte yandan binanın projesini oluşturan Suzan Çayır hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Sevgim Begüm YAVUZ
10:09 -
Kartal’da çöken bina soruşturmasının iddianamesi kabul edildi

Kartal'da, 6 Şubat günü Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesi sonucu 21 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında binanın projesini oluşturan Suzan Çayır, inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu ile inşaat teknikeri Arzu Keleş Baran'ın “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan ayrı ayrı 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasına yönelik iddianame hazırlanmıştı. Hazırlanan iddianame, değerlendirilmesi için gönderildiği Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

TUTUKLAMAYA YÖNELİK YAKALAMA KARARI

Öte yandan soruşturma kapsamında alınan bilirkişi raporunda, ‘asli kusurlu' bulunan ve geçtiğimiz haftalarda tahliye edilen binanın projesini oluşturan Suzan Çayır hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Tutuklu sanık Uğur Mısırlıoğlu’nun ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

HAZİRANDA HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Binanın projesini oluşturan Suzan Çayır, inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu ile inşaat teknikeri Arzu Keleş Baran “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 24 Haziran tarihinde Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Kartal’da Cevizli Mahallesi Sema Sokak’ta, altında bir tekstil atölyesinin bulunduğu, toplam 24 daireli 8 katlı bir bina çökmüştü. Gelen ilk bilgilere göre enkaz altında kalanlardan 2 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Son güncelleme: 10:35 11.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more