Sözcü Plus Giriş

Kaşıkçı katledilişinin 1. yılında anıldı

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Gazeteci Cemal Kaşıkçı, ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda vahşice katledilişinin yıl dönümünde anıldı. Törene Washington Post gazetesinin sahibi olan dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos da katıldı. Anma etkinliğinde bir konuşma yapan Bezos, Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'e seslenerek "Hatice kimse senin gibi bir acıya katlanmamalı. Şimdi burada senin olduğun yerde bu sokağın karşısında saatlerce bekledin. Ve o asla içerinden çıkmadı. Bu düşünülemez ve sen bizim kalbimizdesin. Biz buradayız. Sen yalnız değilsin." dedi

Fatma VURGUN
13:36 -

Orta Doğu’nun etkin gazetecilerinden Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018’de girdiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda organize şekilde katledilmesinin üzerinden bir yıl geçti.

FOTO:SÖZCÜ – Törene Jeff Bezos da (soldan ikinci) katıldı

Kaşıkçı için düzenlenen anma törenine uluslararası sivil toplum kuruluşları, düşünce platformları ve hak örgütleri ile Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ve BM Özel Raportörü Agnes Callamard, Amazon'un kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO), Washington Post'un sahibi Jeff Bezos da katıldı. Anma törenini çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu izlerken Başkonsolosluk önünde geniş güvenlik önlemleri alındı.

“DÜŞÜNCELERDEN KORKMAK SİZİN ECELİNİZE MANİ DEĞİLDİR”

Anma programında konuşan AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Cemal Kaşıkçı’nın artık insan haklarına saygının, insan onurunun, özgürlüğün, adaletin sembol ismi haline geldiğini söyledi. Aktay, “Düşüncelerden korkan diktatörlere söylüyoruz. Düşüncelerden korkmak sizin ecelinize mani değildir. Kaşıkçı kendi ülkesinin konsolosluğundan içeri girerken bir devletin cinayet işleyeceğini aklından geçirmiyordur. Çünkü devletler tabiatları itibarıyla insanları öldürmek değil yaşatmak için var olurlar.” diye konuştu.

“KAŞIKCI İKİ KEZ ÖLDÜRÜLDÜ”

Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı da Cemal Kaşıkçı’nın iki kez öldürüldüğünü dile getirerek “Önce, onu öldürdüklerinde şehit oldu. İkincisi ise barbar ve alçakça katliam ile ilgili kanıtları tahrif ettiklerinde. Fakat şunu unuttular, bu çocuksu kalbe sahip adam ölmeyecek ve insanlığın ebedi muhayyilesinde yaşayacak.” ifadelerini kullandı.

“KİMSE SENİN GİBİ BİR ACIYA KATLANMAMALI”

Kürsüde konuşma yapan 108 milyar dolarlık kişisel serveti ile dünyanın en zengin iş insanı Jeff Bezos, Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'e seslenerek “Hatice kimse senin gibi bir acıya katlanmamalı. Şimdi burada senin olduğun yerde bu sokağın karşısında saatlerce bekledin. Ve o asla içerinden çıkmadı. Bu düşünülemez ve sen bizim kalbimizdesin. Biz buradayız. Sen yalnız değilsin.” dedi. Daha sonra kürsüden inen Bezos, Hatice Cengiz'e sarıldı. Cengiz tören boyunca gözyaşlarını tutamadı.

Konuşmaların ardından başkonsolosluğun karşısındaki yeşil alana yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda Cemal Kaşıkcı adına mermer anıt koyuldu.

Son güncelleme: 16:17 02.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more