Sözcü Plus Giriş

Kenevir nedir? Kenevir yetiştirmek yasak mı?

Kenevir nedir, yasak mı, nerelerde kullanılır soruları dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kenevir bitkisini dile getirmesi ile vatandaşın merak ettiği konular arasına girdi. Kenevir plik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılır.

08:25 -
Kenevir nedir? Kenevir yetiştirmek yasak mı?

Kenevir, Cannabaceae familyasına ait, tek yıllık bitki cinsidir. Kenevir cinslerine göre yağ, lif, kumaş yapımında kullanılır. Dişi eşeyli kenevir esrar yapımında kullanılır ve yetiştirilmesi yasak olan bitki Tarım ve Orman Bakanlığından izin alınması yetiştirilebilir.

KENEVİR NEDİR?

İnsanlık tarihinin en eski bitkisel hammadde kaynağı olan, saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılan bir bitki türüdür. Anavatanı Orta Asya’dır. Ilıman ve tropik bölgelerde yetişir ve kültürü yapılır. Tür; sert, çalımsı, gövde içi boş, palmat yapraklı, dioik ve tek yıllıktır. Lifleri dayanıklı ve oldukça uzundur. Liflerde lignin maddesi biriktiğinde esneklik özelliği azalır. Cinsin lifleri, kaba dokumacılıkta (çuval, halat çanta, ağ yapımı gibi) kullanılır. Yapraklarının tıpta ve kozmetikte kullanımları vardır. Tohumu ise oldukça yağlı olması açısından yakıt ve oldukça besleyici olması açısından da gıda olarak kullanılmaktadır. Sabun yapımı ve boya yapımında da tohumlarından yararlanılır. Tohumları kuşların en sevdiği besinlerden biridir.

Cinsin yağ ve lif eldesinde kullanılan türü Cannabis sativa’dır. Esrar eldesinde kullanılan türü ise, Cannabis indica’dır. Kenevirin esrar yapımında kullanılanı, dişi eşeyli bitkidir ve yetiştirilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığından izin alınması gerekmektedir. Erkek bitki esrar elde etmede kullanılmazken, yetiştirmek için izin gerekli olup olmadığı kanunda tam olarak belirtilmemiştir. Kenevir Türkiye’de yetiştiği yerler: Kastamonu-Samsun-Kocaeli-Adana-Amasya-Kayseri-Sivas-İzmir-Kütahya-Antakya(Yasadışı olarak). Mutedil iklimlerde yetiştirilen, temmuz-ağustos aylarında soluk yeşilimsi renkli çiçekler açan, kültürü yapılan ve yabani olarak da yol kenarlarında, ekilmemiş alanlarda rastlanan, 50 cm-3 m boylarında, bir senelik, iki evcikli ve otsu bir bitki. Esrar otu olarak da bilinir. Gövdeleri dik ve içi boş olup üzerleri dikenimsi tüylerden dolayı pürtüklüdür.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more