Sözcü Plus Giriş

Kılıçdaroğlu: “Fettah Tamince el üstüne tutuluyor, neden?”

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Fettah Tamince hakkında sert açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "On binlerce kişi tutuklandı. Bankasya'nın önünden geçenler tutuklandı. Bu beyfendiye hiçbir şey yapılmıyor. Kim koruyor?" dedi.

14:52 -

Kılıçdaroğlu’nun Tamince için şu ifadeleri kullandı;

“Bir kişi var FETÖ’nün mali ayağında Eğitim, medya ve sivil toplum ayağında görevli. Adı ne Fettah Tamince. On binlerce kişi tutuklandı. Bankasya’nın önünden geçenler tutuklandı. Bu beyfendiye hiçbir şey yapılmıyor. Bunların bütün mal varlıklarına el konuldu. FETÖ ile ilgili 16 madde yayınladılar. Onları gözaltına alacağız dediler. Tamince 17-25’ten sonra dönemin Zaman gazetesinin yüzde 10’unu satın alıyor. Ona dokunuluyor mu? Dokunulmuyor. Niye? Arkasında birileri var. FETÖ’nün sendikaları var, bunların toplantılarına katılanlar doğru içeri atılıyor. Tamince, 15 Temmuz’dan sonra Türk Rus Kültür Vakfı’nın üyesi, Tuskon üyesi, ama ona dokunulmuyor. Fettah Tamince el üstüne tutuluyor, neden? MASAK’ın raporuna rağmen yine bir şey yapılmıyor. Bu raporlara göre bu tosunun örgüt elebaşlarına para gönderdiğine dair yazı var. Ama Tamince’ye dokunuluyor mu, hayır. Fettah Tamince KHK ile kapatılan bütün o vakıfların, örgütlerin hem kurucusu, hem konuşmacısı, hem de toplantılarına katılıyordu. Kimse buna dokunamıyor. Ama gariban birisi Bankasya’ya para yatırdı diye hem devlet görevinden atıyorlar hem de tutukluyorlar. Polis tutanaklarına göre 150 milyon lira civarında himmet parası toplamış. 2013, yani 17 -25 Aralık 2013’ten sonra Tamince Pensilvanya’ya gidiyor, Gülen’le görüşüyor. Sorunlar ortaya çıkıyor, ondan sonra gidiyor. Pişman mısın diye soruyorlar, hayır diyor. Arkamda kapı gibi Erdoğan var, neden pişmanlıktan yararlanayım diyor. İstediğimi yaparım diyor. Şimdi ben soruyorum; Fettah Tamince’nin korumalığını kim yapıyor? Fettah Tamince’ye bu dokunulmazlığı kim sağlıyor? Ya Bankasya’ya 5 lira yatırdı diye sürüldü insanlar. Bu insana dokunulmuyor, nedir bu adamın özelliği. Avukatlığını kimler yapmaktadır? Öyle ya birileri bunun avukatlığını yapıyor. Bunu avukatlığını yapanlarla Erdoğan’ın avukatlığını yapanlar aynı kişiler mi? Bu avukatlar güçlerini Erdoğan^dan mı, Pensilvanya’dan mı alıyor? Erdoğan’ın talimatıyla karar veren yargıdaki çeteler mi acaba bu düzeni sağlıyor?

27 Ocak 2019, Fettah Tamince, Antalya’da Belediye Başkanı adayları tanıtım toplantısında protokol sırasında oturuyor. Erdoğan bunu hangi gerekçelerle protokol sırasında oturtmuştur? Hem de içişleri bakanının tam arkasında. Tüm üniversiteler kapatıldı, onunki kapatılmadı. Etkn pişmanlıktan da yararlanmıyor. Bunun hesabını hapiste yatan on binler için sormak zorundayız.”

Son güncelleme: 16:50 05.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more