Kılıçdaroğlu’dan İhlaszede çağrısı: Allah’a inanıyorsanız bu kanuna ‘evet’ diyeceksiniz

Sözcü'nün 70 bin İhlaszede için yaptığı gazeteciliğe teşekkür eden Kılıçdaroğlu; AKP, MHP, HDP ve İYİ Parti milletvekillerine seslendi ve "Eğer siz kul hakkından yanaysanız, kul hakkını savunuyorsanız, alın terini savunuyorsanız, emeği savunuyorsanız, Allah'a inanıyorsanız bu kanuna evet diyeceksiniz." dedi.

68 bin İhlaszede'nin 400 milyon dolarlık alacağı 9 ay sonra buhar olacak. CHP'nin İhlaszedeler için hazırladığı kanun teklifi ve araştırma önergesi Meclis gündemine geliyor. Zaman aşımının kıskacındaki İhlaszede'nin gözü Meclis'te.

Partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bu yaraya değindi.  Kılıçdaroğlu “68 bin İhlaszede'nin 400 milyon dolarlık alacağı 9 ay sonra buhar olacak. 70 bin kişinin hortumlandığı bir Türkiye’den bahsediyoruz Kim izin verdi dönemin hükümetleri. İhlaszedeler tam 18 yıldır uğraşıyorlar. 70 bin kişiden söz ediyoruz. 2000 yılında BDDK dedi ki İhlas Finans’ı kapatıyoruz. Gerekçe hortumculuk…” dedi.

“SÖZCÜ GÜZEL BİR GAZETECİLİK YAPIYOR”

“Sözcü Gazetesi güzel bir gazetecilik yapıyor. 70 bin kişinin hakkını arıyor.” diyen Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü “Bu insanların anaları, babaları, çocukları var. Meclis’e getiriyoruz. Bugün kanun teklifimiz geliyor. Parlamentoda görev yapan vicdan sahibi Ak Partili milletvekillerine, vicdan sahibi MHP milletvekillerine, vicdan sahibi HDP milletvekillerine, vicdan sahibi İYİ Parti milletvekillerine sesleniyorum.Eğer siz kul hakkından yanaysanız, kul hakkını savunuyorsanız, alın terini savunuyorsanız, emeği savunuyorsanız, Allah’a inanıyorsanız bu kanuna evet diyeceksiniz”

 

HERKES HAPSE ATILDI BİR TEK ONA DOKUNULMUYOR

Konuşmasında FETÖ ile mücadeleyi de değerlendiren Kılıçdaroğlu “FETÖ terör örgütünün bir numaralı siyasi ayağı Recep Tayyip Erdoğan’dır demiştim aynen devam. Dava açsın ispat edeceğim demiştim. Dava açıldı ama ispat hakkı verilmedi.” dedi.

“Ben size çok tipik bir örnek vereceğim.” diyen Kılıçdaroğlu sözlerini söyle sürdürdü:  “Önce Eren Erdem ile başlayayım. 222 gündür tek kişilik hücrede kalıyor. Adalet orucu tutuyor. Osman Kavala da niye içeride kimse bilmiyor. Gazeteciler, yazarlar, avukatlar, askeri öğrenciler var içeride. Pek çok masum içeride. Bir kişi var. FETÖ’nün mali ayağında, eğitim ayağında, medya ayağında, sivil toplum ayağında görevli. Adı ne? Fettah Tamince. On binlerce kişi tutuklandı. Apartman ödentilerini Bank Asya’ya yatırdı diye memuriyetten atılanlar oldu. Beyefendiye hiçbir şey yapılmıyor.”

Fettah Tamince dönemin Zaman gazetesinin bir kısmını satın alıyor ve Bank Asya’ya binlerce lira yatırıyor. Garibanı yakalayıp hapse atıyorsun, 17-25’ten sonra Zaman gazetesinin yüzde 10’unu alıp para aktarıyorsun bu adama kimse dokunmuyor. Fettah Tamince 15 Temmuz darbesinden sonra Gevher Sultan Vakfı’nın da aralarınd olduğu çok sayıda örgütün yöneticisi. Kimse dokunmuyor

Fettah Tamince hakkında Emniyet’in raporu var. Tık yok. MASAK’ın raporları var, birşey yapılıyor mu hayır!

MASAK Raporlarında bu Tosun’un örgüt elebaşlarına para gönderdiğine dair ifadeler var, dokunulmuyor. Garibanlar hapiste, askeri öğrenciler hapiste bu beyefendiye dokunan yok.
Polis raporlarına göre Fettah Tamince Pensilvan’ya gidiyor. 17-25 Aralık sonrasında ziyarete gidiyor. Soruyorlar niçin gittin, kimlerle gittin diye “Kimsenin adını hatırlamıyorum” diyor, gittim pişman değilim diyor.

Fettah Tamince’nin koruyan kim, dokunulmazlığı kim sağlıyor. Bank Asya’ya 5 lira yatırdı diye insanları memuriyetten atıyor. Kim koruyor bu adamı kim! Bunun avukatlığını yapanlarla Erdoğan’ın avukatlığını yapanlar aynı kişiler mi? bu avukatlar güçlerini nereden alıyorlar? Tamince’nin gücü nereden geliyor. Bu adamın özelliği ne?

Bu avukatlar yargıda çete oluşumunu sağlayan avukatlar mıdır? 27 Ocak 2019 Tamince Antalya’da belediye başkan adaylarının toplantısında protokol masasında oturuyor. Üstelik İçişleri Bakanı’nın arkasında.”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları:

Her kafadan ortak bir dil kullanılarak bize yöneltilen eleştireleri biliyorum, bir talimatla havuz medyasının attığı başlıkları da biliyorum. Biz bu dimdik duruşu sizlerin duruşu ile yerine getireceğiz. Biz yaşanabilir, huzurlu bir Türkiye istiyoruz. İnsanı seviyorsan o sorunları çözme konusunda kararlı olacaksın.

Bekledim belki ekonomiden söz edecekler mi diye? Bir güllük gülistanlık edebiyatıdır gidiyor. Bir gerçeği herkesin bilmesini isterim. En adaletsiz vergi enflasyon vergisidir. Vatandaşın cebini vuran enflasyon vergisidir.

Enflasyonun olduğu bir ülkede huzur olmaz, üretim olmaz. Pek çok sorun enflasyondan kaynaklanır. Türkiye bunu yaşadı. Ne diyorlardı? Tek haneli rakama inecek. 2004’ün rakamını yakaladılar. Dünyanın en yüksek enflasyonunu yaşayan ülkeyiz

‘MUTFAKTAKİ ENFLASYON YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE’

AKP’li kardeşlerime sesleniyorum. Her yetkiyi verdiniz yetmedi. Bana yetki verin tek adam olayım her şey düşecek dedi; verdiniz yine yetmedi. Kalkmış şimdi esnafı, çiftçiyi suçluyor. Sanki bunlar uyuşturucu satıyormuş gibi baskın yapıyorlar.
Değerli arkadaşlarım ne oldu da bu zamlar geldi? Bakın bir yıllık değişimi veriyorum size. Bir yılda ne oldu? Kuru soğanda artış yüzde 231. Biberde artış yüzde 155, pırasada yüzde 116, patateste yüzde 111. Böyle gidiyor liste. Mutfakta yangın var dediğimizde neyi kastediyoruz?

‘SANKİ ÜLKEYİ JAPONLAR YÖNETİYOR’

Asgari ücret yüzde 26 artıyor mutfaktaki enflasyon yüzde 100’ün üstünde. Oy vermek için sandığa giden her vatandaş düşünecek. Herkesin sorumluluğu var. 17 yıldır tek başına Türkiye’yi yöneten siyasi iktidarı hep beraber sorgulamamız gerekiyor. Sarayda oturup şikayet etmek ne zamandan beri gelenek haline geldi?”  Şikayet etmek vatandaşın görevidir, sen çözüm makamısın kimi kime şikayet ediyorsun. Sanki ülkeyi Japonlar yönetiyor, bu vatandaş muhalefette şikayet ediyor.

Önce hal yasasını değiştirdiler, düşen hiçbir şey yok. Fiyatlar yüksek ithalat yapmamız lazım fiyatlar düşer dediler bunu da yaptılar fiyatlar yine düşmedi. Tarım Bakanı çıktı, et yemeyin oy yiyin dedi bu sefer de otun fiyatı çıktı. Sonra kuru soğan depolarına baskın yaptılar her yeri denetlediler.  Bir gelecek ufku olmayan bir grup Türkiye'yi yönetmeye çalışıyor. Ama Türkiye savruluyor. Türkiye'yi yönetenler bir grup tefeci inanın onların kararı ile ülkede kararlar alınıyor. Tarım Bakanı çıktı et yemeyin ot yiyin dedi. Otun fiyatı arttı. Bu Tarım ve Orman Bakanı’nı Zaytung kadrosuna alırsanız çok memnun olurum.

AKP iktidarı döneminde tefecilere ödenen para 446 milyar 800 milyon lira… Hangi iktidar 16 yılda bu kadar faiz ödemiştir. Bütün paralar buraya gidiyor. Türkiye'yi yönetme güçlerini kaybettiler.  Milyonlarca kişi açlık sınırına bağlı maaş alacak. AKP iktidarları döneminde tefecilere ödenen para yani faiz 446 milyar TL. Bu sadece yurt içindeki tefecilere ödenen para. Bu faiz bir avuç insana gidiyor. Bir avuç insan için 81 milyon insan çalışıyor. Türkiye’yi yönetemiyorlar. Yönetme güçlerini kaybettiler.

Elektriğe zam, doğalgaza zam, köprü geçişlerine zam, otoyollara zam, her şeye zam. Sonra dönüp esnafı suçlayacaksınız, sanayiciyi suçlayacaksınız, berberi manavı suçlayacaksınız. Zamları yapan kendileri. Bütün zamları onlar yapıyorlar, fiyat artışlarını da şikayet ediyorlar. Bütün bunlar olurken, en büyük rantı sağlayan inşaat sektörüydü. İstanbul’a 76 gökdelen diktiler. 76 gökdelenin yandaşlarına sağladığı rant 240 milyar lira. Bunun için her şey. Bir avuç insana sağlanan rant yüzünden her şey pahalı.

Israrla Türkiye üretmelidir dedik ama Türkiye’yi tüketen Türkiye haline getirdiler. 14.5 milyar lira destek verdiler. Ama 5 bitkisel ürünün ithalatına 29 milyar lira. Bütün tarıma verdikleri destek 14.5 milyar lira. Ekmek, ister fakir ister zengin olalım temel gıda maddesi. Uzun süredir zam yaptırmıyorlar tehdit ediyorlar. Geçen gün bana geldiler bize zam yaptırmıyorlar bunu dile getirin ama bizim ismimizi vermeyin yoksa bizi mahvederler.

Yaklaşık 170 ilacın piyasada bulunmadığını söylemiştim. Bugün piyasada bulunmayan ilaç sayısı 170’ten 417’ye çıktı.

“STADYUMDA KURA ÇEKİMİ YAPTILAR”

İşsizlik sorunu… Bir ülkede milyonlarca insan işsizse o ülkede huzur olmaz. 32 kişi alınacak işe binlerce kişi başvuru yapılıyor. 2 bin kişi alınacak işe 8 bin kişi başvuru yapıyor. 300 kişi alınacak 3 bin kişi başvuru yapıyor. 500 kişi alınacak işe 4000 kişi başvuruyor. Stadyumda kura çekimi yapılıyor. Şanlıurfa’da, AKP’ye silme oy veren bir şehirde. 17 yıldır yönetiyorlar. Bütün fabrikaları sattılar. Bitlis’in sigara fabrikasından başladılar. Tarlada üretmedik, fabrikada üretmedik. Türkiye bu hale geldi. Şamar gibi tweet atıyorlar sonra. Ekonomiyi mahvedeceğiz diyorlar Trump’a çıkıp hiçbir şey diyemiyorlar. Papazı vereceksin dediler emredersiniz dediler.

İHLASZEDE AÇIKLAMASI

68 bin İhlaszede'nin 400 milyon dolarlık alacağı 9 ay sonra buhar olacak. CHP'nin İhlaszedeler için hazırladığı kanun teklifi ve araştırma önergesi Meclis gündemine geliyor.
Zaman aşımının kıskacındaki İhlaszede'nin gözü Meclis'te. Partisinin grup toplantısında bu konuya değinen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “70 bin kişinin hortumlandığı bir Türkiye’den bahsediyoruz Kim izin verdi dönemin hükümetleri. İhlaszedeler tam 18 yıldır uğraşıyorlar. 70 bin kişiden söz ediyoruz. 2000 yılında BDDK dedi ki İhlas Finans’ı kapatıyoruz. Gerekçe hortumculuk…” dedi.

Mücahit Ören’in ABD’ye kaçtığını ve oranın vatandaşı olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu “Sana kim sahip çıkıyor CHP. Neden mazlumlardan yana olduğumuz için.” dedi. Kılıçdaroğlu İhlaszedelerin sorunun çözülmesi için çağrı yaptı.

“MİT ERDOĞAN İÇİN ÇALIŞIYOR”

Bugün geldiğimiz bir noktada parti devletiyle karşı karşıyayız. Sabah Gazetesi’nde bir yazar kardeşimiz yazmıştı. Yazıda AKP’nin il ve ilçe adaylarının değerlendirilmesi için MİT yetkililer MASAK’la birlikte çalışıyorlar. MİT Erdoğan’a çalışıyor yani. Bunu sordum ama tık yok.”

HERKES HAPSE ATILDI BİR TEK ONA DOKUNULMUYOR

FETÖ terör örgütünün bir numaralı siyasi ayağı Recep Tayyip Erdoğan’dır demiştim aynen devam. Dava açsın ispat edeceğim demiştim. Dava açıldı ama ispat hakkı verilmedi. Ben size çok tipik bir örnek vereceğim. Önce Eren Erdem ile başlayayayım. 222 gündür tek kişilik hücrede kalıyor. Adalet orucu tutuyor. Osman Kavala da niye içeride kimse bilmiyor. Gazeteciler, yazarlar, avukatlar, askeri öğrenciler var içeride. Pek çok masum içeride.

Bir kişi var. FETÖ’nün mali ayağında, eğitim ayağında, medya ayağında, sivil toplum ayağında görevli. Adı ne? Fettah Tamince. On binlerce kişi tutuklandı. Apartman ödentilerini Bank Asya’ya yatırdı diye memuriyetten atılanlar oldu. Beyefendiye hiçbir şey yapılmıyor.”

Fettah Tamince dönemin Zaman gazetesinin bir kısmını satın alıyor ve Bank Asya’ya binlerce lira yatırıyor. Garibanı yakalayıp hapse atıyorsun, 17-25’ten sonra Zaman gazetesinin yüzde 10’unu alıp para aktarıyorsun bu adama kimse dokunmuyor. Fettah Tamince 15 Temmuz darbesinden sonra Gevher Sultan Vakfı’nın da aralarınd olduğu çok sayıda örgütün yöneticisi. Kimse dokunmuyor

Fettah Tamince hakkında Emniyet’in raporu var. Tık yok. MASAK’ın raporları var, birşey yapılıyor mu hayır!

MASAK Raporlarında bu Tosun’un örgüt elebaşlarına para gönderdiğine dair ifadeler var, dokunulmuyor. Garibanlar hapiste, askeri öğrenciler hapiste bu beyefendiye dokunan yok.
Polis raporlarına göre Fettah Tamince Pensilvan’ya gidiyor. 17-25 Aralık sonrasında ziyarete gidiyor. Soruyorlar niçin gittin, kimlerle gittin diye “Kimsenin adını hatırlamıyorum” diyor, gittim pişman değilim diyor.

Fettah Tamince’nin koruyan kim, dokunulmazlığı kim sağlıyor. Bank Asya’ya 5 lira yatırdı diye insanları memuriyetten atıyor. Kim koruyor bu adamı kim! Bunun avukatlığını yapanlarla Erdoğan’ın avukatlığını yapanlar aynı kişiler mi? bu avukatlar güçlerini nereden alıyorlar? Tamince’nin gücü nereden geliyor. Bu adamın özelliği ne?

Bu avukatlar yargıda çete oluşumunu sağlayan avukatlar mıdır? 27 Ocak 2019 Tamince Antalya’da belediye başkan adaylarının toplantısında protokol masasında oturuyor. Üstelik İçişleri Bakanı’nın arkasında.