Kılıçdaroğlu’na saldırıya CHP’den 81 ilde tepki

CHP, yurt genelinde Kılıçdaroğlu'na saldırıyı kınamak için meydanlara çıktı. İstanbul'daki eylemin adresi Şişhane Meydanı'ydı. Okunan ortak mesajda "Türkiye'yi korku ve terör ortamına sürüklemeye çalışanlara karşı uyanığız" denildi ve gereken önlemleri almayan Ankara Valisi Vasip Şahin ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifaya çağırıldı.

Kılıçdaroğlu’na saldırıya CHP’den 81 ilde tepki

CHP il teşkilatları, Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı kınamak üzere 81 ilde, saat 12.00'de eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Ankara’daki eylemin merkezi CHP Genel Merkezi’ydi. İstanbul’daki eylemlerin adresi ise Şişhane meydanı oldu.

FOTO:SÖZCÜ/ Şişhane’deki eyleme İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

ŞİŞHANE’DE MAHŞERİ KALABALIK

İstanbul İl Başkanlığının da bulunduğu Şişhane’deki meydan, vatandaşlar tarafından hınca hınç dolduruldu. Eyleme, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR”

Bu planlı saldırının başlangıcından son anına kadar kim varsa hukukun gereğini yapması gerektiğini belirten İmamoğlu, ” Herkes cezasını çekmelidir. İstifa etmesi gerekenler hemen istifa etmelidir. Bu yapılan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırıların ona yapılanı buna yapılanı yoktur. Kime yapılırsa yapılsın bu millet bu insanlar gelir ona karşı hep birlikte karşı durur. Genel Başkanımızın yanındayız. Aynı zaman da biz bu saldırılar kime yapılırsa yapılsın onun da yanında oluruz demokrasi adına. Milletçe sukünete ve Genel Başkanımızın kararlı ve vatansever tavrına uymak zorunluluğumuz var. Saygın davranmalı ve saygın olmalıyız. Bu ülkenin, son dönemde gördüğü tavırlarıyla davranışlarıyla onur duyduğum o güzel devlet adamlığı duruşuyla insanlığıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçmiş olan Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na tüm İstanbul’un selamlarını buradan iletiyoruz.” diye konuştu.

Herkesin bu sürecin aklı ve hafızası olması gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, “Cumhuriyeti’nin korucuyusu olmalıyız. Biz, vicdanlı insanlarız. Her şeye rağmen vatanı için milleti için her fedakarlığı yapan bir topluluğuz. Bu hareketi yapan bir vatandaş topluluğu değil, tasarımlı planlı bir iştir. Sakın birine kin duymayın. Sağınızdaki solunuzdaki insanlara kin duymayın. Bu planlı ve tasarımlı işin de açığa çıkmasını istiyoruz. Takipçisi olacağız. Güleryüzlü, kararlı, vicdanlı ve ahlaklı herkesi kucaklayacak insanlar olacaksınız. Birilerinin çekmek istediği alana girmeyeceğiz. Kavga isteseler de onları öyle yalnızlaştıracağız ki kendi kendilerine kavga edecekler. Kavga edecek malzeme de insan da vermeyeceğiz. Kendi kendilerini dövecekler. Bu millet sizin vicdanınızı, kucaklamanızı istiyor. Güler yüzünüzden vazgeçmeyin.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki eylemde basın açıklamasını CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu yaptı.

İŞTE 81 İLDE OKUNAN O MESAJ

İşte 81 ilde aynı anda okunan, İstanbul’da Canan Kaftancıoğlu’nun duyurduğu o mesaj;

“Bugün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı'ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır. Bu saldırının azmettiricileri bellidir. Adına gazete denen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi'ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse; Bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerinin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal'in ‘iki büyük eserimden biri’ dediği, Cumhuriyet Halk Partisine kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır.”

“AYNI EMPERYALİST GÜÇLERİN HİZMETKARLARI”

“Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri bugün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler. Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkarlarıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi'nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz.”

FOTO:SÖZCÜ

TÜRKİYE'Yİ KORKU VE TERÖR ORTAMINA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞANLARA KARŞI UYANIĞIZ

“Türkiye'yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. “gün kızgın demiri soğutma günüyse” herkeste buna göre davranmalıdır. Ancak demiri bugün bile, kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez. ”

FOTO:SÖZCÜ/ Şişhane’deki eylemde bu pankartlar açıldı.

ANKARA VALİSİ VE İÇİŞLERİ BAKANI DERHAL İSTİFA ETMELİDİR

“Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdır. Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlamalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözlerde dikkate alınarak derhal istifa etmelidir.”

FOTO:SÖZCÜ/ Şişhane’deki eylemde bu pankartlar açıldı.

“MİLLİ SAVUNMA BAKANI'NIN BAHSETTİĞİ ‘MESAJ’ NEDİR? “

“Bu arada Milli Savunma Bakanı'na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, “o evi yakın” diye bağıran hainlere dönüp de “mesajınızı verdiniz” demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir?  Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler. Hainler müsterih olsun. Bizler aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayı Milliye'nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi'yiz.”

BİR TEPKİ DE EDİRNE’DEN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı Edirne'de de kınandı. CHP Edirne İl Başkanlığı öncülüğünde Saraçlar caddesindeki PTT önünde gerçekleşen basın açıklamasına İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Atatürkçü Düşünce Derneği ve sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı. CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı'nın okuduğu basın açıklamasında CHP Milletvekilleri ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da hazır bulundu.

Edirne’de de Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı kınandı.

BURSA’DAN DA TEPKİ YAĞDI

CHP Bursa il yönetimi de Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. İl başkanı Hüseyin Akkuş, kent meydanında basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Kimler Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa, CHP'nin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse azmettirici odur. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, derhal istifa etmelidir. Milli Savunma Bakanına sormak isteriz, ‘O evi yakın' diye bağıran hainlere dönüp de, “Mesajlarınızı verdiniz” demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir,” sözlerine yer verildi.

Bursa’da gerçekleştirilen basın açıklaması

FOTO:İHA/ Burası da Adıyaman