Sözcü Plus Giriş

Kırmızı Kedi Yayınevi’ne saldırı davasında bilirkişi de tespit etti: “Kaçan şüpheliler yüzde 90 sanıklar”

Kırmızı Kedi Yayınevi’ne yapılan saldırıya ilişkin davada, mahkemenin istediği bilirkişi raporu ve HTS kayıtları mahkemeye sunuldu. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, güvenlik kameralarında görüntülenen kişilerin çok kuvvetle muhtemel davada sanık olan kişiler olduğu belirtildi. Mahkemeye sunulan HTS kayıtlarında sanıklardan birinin cep telefonunun olay yerine yakın bir yerde sinyal verdiği belirlendi.

Can ÖZÇELİK
10:44 -
Kırmızı Kedi Yayınevi’ne saldırı davasında bilirkişi de tespit etti: “Kaçan şüpheliler yüzde 90 sanıklar”

10 Şubat 2017 tarihinde Gümüşsuyu Ömer Avni Mahallesi Beytül Malcı Sokak'taki Kırmızı Kedi Yayınevi’ne yönelik saldırıda, yüzü maskeli iki kişi iddiaya göre; ‘Sabahattin Önkibar akıllı olsun’ diye bağırarak çekiçle yayınevinin camlarını kırmıştı. Güvenlik kamera görüntülerine yansıyan olayda iki kişi oldukları görünen saldırganlar daha sonra Kabataş yönüne doğru yaya olarak kaçmıştı.

YAYINEVİ ÇALIŞANLARI TANIK OLARAK İFADE VERDİ

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada yayınevi çalışanları tanık olarak ifade verdi. Yayınevi çalışanları olay tarihinde saldırının yapıldığı binada olduklarını belirterek yaşadıklarını şöyle anlattı: “Birisi bağırıyordu. Camdan bakınca 2 kişinin kaçtığını gördüm. Peşlerinden koşsam da yakalayamadım. Yüzlerini görmedim.”

“BİZ DEĞİLİZ” DEDİLER

“Mala zarar verme ve tehdit” suçlarından yargılanan sanıklar Hüseyin Y., ile Mustafa T., önceki duruşmada, olayın yaşandığı tarihte Fındıklı'da Alpay isimli bir tanıdıklarına gittiklerini öne sürerek, “Kabataş tarafında köpek saldırısına uğradık. Kaçmaya başladık. Önümüze gelen ilk taksiye binip Beşiktaş'a geçtik” demişti. Sanıklar güvenlik kameralarında görünen kişilerin kendileri olmadığını iddia etmişti.

kirmizi-kedi-saldiri-2BİLİRKİŞİ RAPORU MAHKEMEYE SUNULDU

Mahkeme, bu gelişmeler üzerine güvenlik kamerası kayıtlarındaki saldırganların yargılanan kişiler olup olmadığının tespitini istemişti. Mahkemenin istediği bilirkişi raporu hazırlanarak HTS kayıtları ile birlikte mahkemeye sunuldu. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda güvenlik kameralarından alınan görüntüler ile sanıklardan alınan görüntülerin incelendiği belirtildi.
Raporda, güvenlik kamerası görüntüsündeki şahıslar ile, sanık Hüseyin Y., ve Mustafa T'nin görüntülerinin uyumlu olduğu vurgulanarak “Kamera kaydında görülen kaçan şüpheliler çok kuvvetle muhtemel Hüseyin Y., ve Mustafa T., olduğu düşünülmektedir” ifadeleri kullanıldı. Rapordaki “Çok kuvvetle muhtemel” ifadesinin “yüzde 90” olduğu da belirtildi.

CEP TELEFONU OLAY YERİNE YAKIN SİNYAL VERMİŞ

Ayrıca mahkemenin istediği HTS kayıtları da dosyaya sunuldu. HTS raporuna göre sanık Mustafa T'nin bildirdiği telefon numarasının başka bir kişi adına kayıtlı olduğu ve olay tarihinde Kırmızı Kedi Yayınevi'ne yakın bir mesafeden sinyal verdiği ifade edildi. Raporda, sanık Hüseyin Y'nin beyan ettiği 3 ayrı telefon numarasından ikisinin kaydının HTS kayıtlarının bulunamadığı HTS kaydı çıkarılan numaranın ise başkası adına kayıtlı olduğu ifade edildi. Raporda, başkası adına kayıtlı olan numaranın olay tarihinde Sarıyer yakınlarında sinyal verdiğinin tespit edildiği vurgulandı.

Duruşma, sanıkların bilirkişi raporlarına karşı savunmalarını sunması için ertelendi.

Son güncelleme: android-time 10:45 04.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more