Sözcü Plus Giriş

Kış gündönümü Doodle oldu! Kış gündönümü yani en uzun gece nedir, nasıl oluşur?

Kış gündönümü Doodle oldu! Kış gündünümünde güneş ışıkları Oğlak Dönencesine dik açı ile gelir ve bu günden sonra kuzey yarıkürede günler uzar ve geceler kısalmaya başlar. Kış gündönümü yani 21 Aralık tarihi bazı kültürlerde kuzey yarıkürede kışın başlangıcı sayılır. Arama motoru Google tarafından da unutulmayan kış gündönümü Doodle oldu.

12:17 -
Kış gündönümü Doodle oldu! Kış gündönümü yani en uzun gece nedir, nasıl oluşur?

Kış gündönümü olarak bilinen 21 Aralık gecesi kuzey yarıkürede en uzun gece olacak ve bugünden itibaren gündüzle uzamaya başlayacak. Yani yılın en uzun gecesi bugün olacak. Merak edilen en uzun gece yani kış gündönümü nedir, nasıl oluşur sorularının yanıtları haberimizde. Ayrıca kış gündönümü Google’da unutmadı ve Doodle oldu!

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR?

Kış Gündönümü’nde (yaklaşık 21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır. 21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.

ekinoks-nedir

EN UZUN GECE: 21 ARALIK

21 Aralık tarihi ile beraber Dünya'nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks (gece – gündüz eşitliği) tarihleri 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solstis (gündönümü) tarihleri denir.Kuzey Yarım Küre Güneş ışınları Yengeç Dönencesi'ne 43°06′ lık açı ile gelir. Kış mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gece en kısa gündüz yaşanır.Yengeç Dönencesi'nden kuzeye gidildikçe gece süresi uzar gündüz süresi kısalır. Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya gündüzler uzamaya başlar. Fakat 21 Mart tarihine kadar geceler gündüzlerden uzundur. Aydınlanma çemberi Kuzey Kutup Dairesi'ne teğet geçer.

Yengeç Dönencesi'nin kuzeyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar. Yengeç Dönencesi'nin kuzeyinde en uzun gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalmaya başlar.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more