Sözcü Plus Giriş

‘Komutanı değil helikopteri değiştirin’

İstanbul Çekmeköy'de 4 askerin şehit olduğu kaza sonrası 4. Alay Komutanının görev yeri değiştirildi. Helikoterper pilotu olan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, ''Komutanı değil, helikopterleri değiştirin. Bu helikopterlerinin envanterden çıkarılması gerekir. Düşen helikopterin motoru en az 40-50 yıllık çok eski ve artık üretimi yok. Sürekli aynı motoru tamir ediyoruz. Motorlara bakın, çatlaklar çıkacaktır. Gözle görülmeyen çatlaklar da o helikopteri düşürür.'' dedi.

14:26 -
‘Komutanı değil helikopteri değiştirin’

CHP’li Mehmet Ali Çelebi TBMM'de yaptığı açıklamada, ‘'Bu tür bir helikopterle 500 saat uçuş yapmış bir helikopter pilotu olarak, üretimi durmuş, tek motorlu, UH-1 helikopterlerinin envanterden çıkarılması gerekir'' dedi.

MOTORU 50 YILLIK

Çelebi şunları söyledi: ‘'Düşen helikopterin motoru en az 40-50 yıllık çok eski ve artık üretimi yok. Sürekli aynı motoru tamir ediyoruz. Bu motorlara bakın, çatlaklar çıkacaktır. Gözle görülmeyen çatlaklar da o helikopteri düşürür. Kanatçıklara baktığınızda, kırıklar çıkacaktır. 20 bin devirle dönen motorlar bunlar. Alay komutanını değil, helikopterleri değiştirmeniz gerekiyor. Uçan sarayı satın, bu iş çözülür; 50 tane eğitim helikopteri alırsınız. Diğer uçakları satın, 20-30 tane temel eğitim helikopteri alırsınız. Özellikle kumpas davalar neticesinde ve sonrasındaki FETÖ davaları neticesinde ciddi oranda eksik var. Teknisyen de eksik, pilot da eksik. Dolayısıyla eğitim sıkıntısı da var, bakım sıkıntısı da var”

İLGİLİ HABERHelikopter kazasının ardından 4. Alay Komutanlığı taşınıyorHelikopter kazasının ardından 4. Alay Komutanlığı taşınıyor
Son güncelleme: 14:27 15.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more