Sözcü Plus Giriş

Konyaaltı Sahili ve Saklıkent Kayak Merkezi nerededir?

Hadi her akşam olduğu gibi bu akşam da 20.30'da takipçileriyle buluşacak. Bu akşamki ipucu sorusu Türkiye'nin turizm başkentinden geliyor. Peki Konyaaltı Sahili ve Saklıkent Kayak Merkezi nerededir?

19:55 -
Konyaaltı Sahili ve Saklıkent Kayak Merkezi nerededir?

Hadi bu akşam 20.30’da! Her gün Instagram sayfasından yayınlanan Hadi ipucu sorusu şöyle yayınlandı: “Bugünkü ipucumuz Türkiye’nin turizm başkenti olarak nitelendirilen bir ilimiz hakkında. Türkiye'nin güneyinde, merkezi Akdeniz kıyısında olan bu ilimiz, deniz turizmi yanı sıra kış turizminde de ülkenin önde gelen illerindendir. Peki size Konyaaltı Sahili ve Saklıkent Kayak Merkezi desek?”

18 NİSAN HADİ İPUCU SORUSU

CEVAP: ANTALYA

Antalya, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehri. 19 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 910 mahalle bulunmaktadır.

Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin altıncı büyük ilidir.Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Antalya şehri, 1980 yılından sonra uygun iklim koşulları ve turizm etkinlikleri nedeniyle hızla gelişmiş ve buna paralel olarak il de günümüzde Türkiye’nin en kalabalık beşinci ili olmuştur.Antalya’da ekonomik hayat büyük oranda ticaret, tarım ve turizme dayalıdır.

Antalya ilinin kapsadığı bölge tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmıştır ve Türkiye’de en çok antik kent bulunan ildir. Sırasıyla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetinde bulunan Antalya bu medeniyetlerin hiçbirine başkentlik yapmamıştır.

Son güncelleme: 22:06 18.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more