Sözcü Plus Giriş

Korcan Karar’ın objektifinden Anıtkabir fotoğrafları sergisi 9 Kasım’da İzmir’de açılıyor

Usta gazeteci ve televizyon habercisi Korcan Karar, ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa göç edişinin 81. yıl dönümünde “Anıtkabir Sergisi” açıyor. Sergi, usta gazeteci Uğur Dündar’ın katılımıyla ilk olarak İzmirliler’le buluşacak. Korcan Karar’ın objektifinden çok özel Anıtkabir fotoğrafları sergisinin açılışını duayen gazeteci Uğur Dündar yapacak. Korcan Karar'ın sergisiyle ilgili usta gazeteci Yılmaz Özdil de "Herkes bakar, o görür. Gözleri objektif, duyguları deklanşördür. İşte birazdan gezeceğiniz bu sergi... Bakmakla görmek arasındaki farkın sihridir. Varlığıyla onur duyduğum Korcan Karar’ın, ustalığının eseridir” değerlendirmesinde bulundu.

Gökmen ULU
10:24 -

KORCAN KARAR: BİR GAZETECİLİK GÖREVİDİR

Sergi, Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde 9 Kasım saat 14:00'te açılacak. Titiz bir çalışması yaparak Anıtkabir'i kendisine has bakış açısıyla fotoğraflayan Karar, tüm hemşehrilerini sergiye davet etti. Karar, “Bu serginin Buca'da yapılması çok değerli. Serginin amacı Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıl dönümünde bir kez daha saygı ve minnetle anmak. Böylesi önemli bir günde Anıtkabir fotoğraflarını sunmak bir gazetecilik görevidir” dedi.

UĞUR DÜNDAR: MUHTEŞEM FOTOĞRAFLAR

9 – 24 Kasım tarihleri arasındaki serginin açılışına katılacak duayen gazeteci ve Sözcü Yazarı Uğur Dündar, “Gazetecilikten başka işi olmamış, değerli televizyon habercisi kardeşim Korcan Karar çok yönlüdür. Örneğin fotoğraf sanatına olan tutkusu bunlardan biridir. Büyük uğraşlar vererek çektiği Anıtkabir fotoğraflarını tek tek inceleme olanağını buldum. Korcan'ın gözünü, yüreğini ve büyük önderimize olan gönülden bağlılığını yansıtan, her biri muhteşem fotoğraflar… Sergilenmesi fikrini de candan destekledim. İnanıyorum ki, sizler de çok beğeneceksiniz, düşüncelerime katılacaksınız” diye konuştu.

YILMAZ ÖZDİL: GÖZLERİ OBJEKTİF, DUYGULARI DEKLANŞÖRDÜR

Karar'ın fotoğraflarını inceleyen bir diğer usta gazeteci, Sözcü Yazarı Yılmaz Özdil de serginin albümleştirilen kataloğunun önsözünde, “Gazetecilerin para ve makam için kalemini sattığı günümüzde, arkadaşını satmamak için kalemini bırakmayı göze alan meslektaşım. Papa'ya suikastı onun haberleriyle takip ettim. Mehmet Ali Ağca duruşmalarını da. Berlin Duvarı yıkıldı, oradaydı. Birinci Körfez Savaşı, İkinci Körfez Savaşı, oradaydı.

‘BOSNA’DAKİ ÖLÜM KAMPLARINI GÖSTERDİ’

Bosna'daki ölüm kamplarını o gösterdi. Somali'deki barış gücümüzü de. Bölücü terörün en vahşi döneminde, Güneydoğu'daydı. Bizatihi maceradır Korcan. Yolcu uçağı düşmüştü, jandarma yolları kesmişti, gazetecilerin geçişine izin verilmiyordu, bütün basın asfaltta izin beklerken, 15 kilogramlık kamerayı sırtladı, gecenin zifiri karanlığında, dondurucu ayazda, on kilometreden fazla yürüdü, dağı arkadan dolandı, uçağın enkazına daldı, koltuk numaralarına varıncaya kadar anonslar çekti… Kapıdan alınmayınca, bacadan girmişti! Üç yıldız balıkadam…

‘DENİZİN DİBİNDEN CANLI YAYIN YAPAN TEK ADAM’

Çanakkale Boğazı'nda İngiliz batığına inip, özel maskeyle denizin dibinden canlı yayın yapan, tarihteki tek adam. Muhabirlik yaptı, yazı işleri müdürlüğü yaptı, televizyonlarda haber koordinatörlüğü yaptı, belgeseller yaptı, anchorman oldu, rekor reytinglerin takım lideri oldu, konservatuar eğitiminden olsa gerek, sorumluluğu üstlendiği haber merkezlerini hep maestro gibi yönetti. Ama, meslekteki bu istikrarlı başarısının sırrını sorarsanız… Görür Korcan. Bakmakla görmek arasında fark vardır. Herkes bakar, o görür. Gözleri objektif, duyguları deklanşördür. İşte birazdan gezeceğiniz bu sergi… Bakmakla görmek arasındaki farkın sihridir. Varlığıyla onur duyduğum Korcan Karar'ın, ustalığının eseridir” ifadelerine yer verdi.

Son güncelleme: 11:04 07.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more