Sözcü Plus Giriş

Korkunç gerçek bir kez daha gündemde: İstanbul’un yarısı kaçak!

Kartal'daki Yeşilyurt Apartmanı faciası gözleri yeniden İstanbul'un yapı haritasına çevirdi. İnşaat Mühendisleri Odası'nın son raporuna göre İstanbul'da bulunan yapıların yarısı kaçak durumda.

10:09 -
Korkunç gerçek bir kez daha gündemde: İstanbul’un yarısı kaçak!

İstanbul Kartal’da Cevizli Mahallesi Sema Sokak’ta, altında bir tekstil atölyesinin bulunduğu, toplam 14 daireli 8 katlı bir bina çöktü.  Enkazdan 3 kişinin cesedi çıkarıldı. 12 kişi de yaralı olarak kurtarıldı. Enkaz altında kaldığı belirtilen kişilerin kurtarılması için arama kurtarma çalışması sürüyor.  8 katlı binanın 3 katının kaçak olması ise gözleri İstanbul’daki ‘kaçak yapılara’ çevirdi.

 

İMO AĞUSTOS’TA AÇIKLAMIŞTI

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Beyoğlu Sütlüce’de bir binanın toprak kayması sonucu çökmesine ilişkin rapor hazırlamış, raporda çarpıcı bilgilere yer vermişti.

İSTANBUL’UN YARISI KAÇAK!

İMO raporunda Türkiye’deki yaklaşık 20 milyon yapının 13 milyonunun, İstanbul’da ise 2 milyon yapının da en az yarısının kaçak ve ruhsatsız olduğu vurgulanmıştı.

“ÇARESİZLİĞİMİZİ KAMUOYU OLUŞTURMAYA ÇALIŞARAK GİDERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

“Güvenli olmaktan uzak ve korunaksız bir hayatımız var.” denilen raporda şu ifadelere yer verilmişti; “Barındığımız yapıların ne zaman ve ne şekilde yıkılacağı bilinmiyor. Depremde ne tepki vereceği tam bir muamma.
Ülkemiz tarihinde Sütlüce örneğinde olduğu gibi, Diyarbakır Hicret, Konya Zümrüt apartmanı faciaları yer alıyor. Ne yazık ki kamu erki gerçekleri yok sayarak sorunları çözebileceğini düşünüyor. Karşı karşıya kaldığımız her afette kamu erkinin bu yaklaşımı gerceğin duvarına çarpıp dağılıyor. Ancak bedeli ağır oluyor. Son yüz yılda 100 binden fazla insanı depremlerde kaybeden bir ülkenin inşaat mühendisleri olarak içinde bulunduğumuz çaresizliği, mesleğimizin bilimsel ve evrensel kabulleri doğrultusunda kamaoyu oluşturarak gidermeye çalışıyoruz.”

İLGİLİ HABERİstanbul Kartal'da 8 katlı bina çöktü: 3 ölü, 12 yaralı İstanbul Kartal'da 8 katlı bina çöktü: 3 ölü, 12 yaralı
Son güncelleme: 12:50 07.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more