Sözcü Plus Giriş

Kurban Bayramı’nda havaya dikkat! Bayramda hava durumu nasıl olacak?

Kurban Bayramı adım adım yaklaşırken vatandaşlar bayramda hava durumunun nasıl olacağını merak ediyor. Memleketlerine ya da tatile gidecek olanlar yollara düşmeden önce hava durumuna dair detayları araştırıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan tahminlere göre yağış ihtimali düşük görünüyor ancak bayram boyunca sıcak havanın etkisi görülecek.

Güncellenme: 11:42, 08/08/2019
Kurban Bayramı’nda havaya dikkat! Bayramda hava durumu nasıl olacak?

Kurban Bayramı’na çok kısa bir süre kaldı, vatandaşlar bayram tatilini değerlendirmek için yollara çıkacak ve bu noktada hava durumunun nasıl olacağı büyük merak konusu. Kurban bayramı tatili süresince yurdumuzun sıcak havanın etkisinde kalacağı, bu hafta sonu Cumartesi (Arefe) günü Doğu Karadeniz kıyı kesiminde, Pazar günü (Bayramın 1. Günü) Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında beklenen hafif sağanak yağışlar dışında Kurban bayramı sonuna kadar ülkemiz genelinde havanın az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

MEVSİM NORMALLERİNİN 6 DERECE ÜSTÜNDE

Bu hafta yurdumuzun kuzey ve iç kesimlerinde azalarak mevsim normalleri altına düşen ve hafta ortasından itibaren artmaya başlayan hava sıcaklıklarındaki artışın, hafta sonu ve önümüzdeki hafta boyunca devam edeceği, ülke genelinde mevsim normalleri civarında, hafta sonundan itibaren yurdumuzun güney ve batı kesimlerinde mevsim normallerinin 3 ila 6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Kurban Bayramı süresince bazı il merkezlerimizde beklenilen en yüksek hava sıcaklıklarının Ankara'da 32-35, İstanbul'da 30-33, İzmir'de 36-39, Trabzon'da 26-28, Samsun'da 28-30, Erzurum'da 29-32, Bursa ve Adana'da 35-37, Antalya'da 37-40, Diyarbakır'da 39-42 ve Aydın'da 40-43 dereceler arasında olması tahmin edilmektedir.